3.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Borchardt nuk do të largohet nga EULEX edhe një vit

BerndBorchardt-EULEXMediat kanë bërë të ditur sot se Bernd Borchardt shumë shpejtë nuk do udhëheqë me misionin e EULEX-it.Shefi i Misionit Europian për Sundim të Ligjit (EULEX), Bernd Borchardt, në fund të muajit shtator do të largohet nga kreu i këtij misioni, njoftojnë burime brenda EULEX-it.

Borchardt ishte zgjedhur në këtë post në vitin 2012, duke zëvendësuar ambasadorin britanik, Andy Sparks i cili ishte ushtrues detyre i shefit të EULEX-it, kanë bërë të ditur mediat në Kosovë.

Por siç mëson Gazeta Blic, Borchardt nuk do të largohet nga udhëheqja e Misionit të BE-së në Kosovë pasi që atij tashmë i është zgjatur qëndrimi edhe për një vit në Kosovë ku do të udhëheqë procesin e transferimit të kompetencave tek organet vendore si dhe do mbikëqyrë formimin e Gjykatës Speciale për Krime të Luftës.

Më Shumë

Brozovic edhe më larg Inter-it, gati të përfitojë Barcelona

Marcelo Brozovic nuk është më një figurë qendrore te Inter-i dhe një largim në verë është jashtëzakonisht i mundshëm pasi Barcelona e ka nën...

Takimi Kurti-Vuçiq, shefi i NATO-s: Pres konstruktivitet dhe përparim në dialog

Sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë sot se pret konstruktivitet nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nga...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit