9.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Në 7,343 aksidente humbën jetën 61 persona

Aksident-DuhelNumri i madh i aksidenteve, të cilat kanë ndodhur gjatë pjesës së parë të vitit 2014, e ku humbën jetën 61 persona, duket se ka ndikuar që të rritet edhe numri i tiketave me gjoba të shqiptuara nga ana e policisë së Kosovës për vozitësit.

Numri i tiketave të shqiptuara gjatë periudhës janar – qershor, nga ana e Policisë së Kosovës, ka shkuar në 164,641. Ndërsa, numri i aksidenteve gjatë gjashtëmujorit të parë të vitit 2014 ka shkuar në 7,343, prej tyre 431 aksidente të cilësuara si “Godit dhe Ik”, 4,652 aksidente të cilësuara si “aksidente me dëme”, 4,209 aksidente të cilësuara “aksidente me lëndime”, ku kanë pësuar lëndime 4,338 persona dhe, aksidente të cilësuara si fatale kanë ndodhur 51, ku jetën e kanë humbur 61 persona.

Policia e Kosovës, për të parandaluar numrin e madh të aksidenteve të komunikacionit nëpër rrugët e Kosovës, prej datës 1 deri më 7 maj e kishte organizuar fushatën ‘javën e sigurisë’, qëllimi i së cilës ishte ruajtja e jetës së qytetarëve dhe ngritja e vetëdijes karshi këtij problemi.

Më Shumë

Vrasja mizore e 2016-ës në Suharekë, dëshmitarja mohon se me të ndjerin ka pasur raporte jo të mira

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të enjten, është dëgjuar dëshmitarja Nurije Ademi, e cila ka mohuar se me të ndjerin A.B kanë pasur raporte...

Nis takimi Kurti-Borell-Lajçak-Vuçiq

Ka filluar takimi trepalësh mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili po mbahet me ndërmjetësimin e Përfaqësuesit...

Lajmet e Fundit