-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Bota i jep lamtumirën papa Benediktit XVI

Zhvillohet sot ceremonia e varrimit të papa Benediktit XVI.

Papa Françesku do të mbajë një meshë me dhjetëra mijëra besimtarë në sheshin e Shën Pjetrit duke filluar nga ora 09:30.

86-vjeçari argjentinas do të mbajë predikimin dhe kardinali Giovanni Battista Re do të udhëheqë shërbimin në altar.

Më pas, trupi i Joseph Ratzinger, siç u emërua Papa emeritus kur lindi në shtetin gjerman të Bavarisë në 1927, do të varroset në kriptin e Bazilikës së Shën Pjetrit.

Ndër të tjera, presidenti gjerman Frank Walter Steinmeier dhe kancelari Olaf Scholz do të marrin pjesë në memorial.

Pritet edhe kryeministri bavarez Markus Soder.

Përfaqësues i Kishës Katolike Gjermane do të jetë kryetari i Konferencës së Ipeshkvijve Gjerman, Georg Bätzing, si dhe kryepeshkopi i Mynihut, kardinali Reinhard Marks dhe kryepeshkopi i Këlnit, Rainer Maria Woelki.

Benedikti XVI vdiq në Vatikan natën e Vitit të Ri në moshën 95-vjeçare.

Ai ishte i shtrirë në Bazilikën e Shën Pjetrit që nga e hëna, në mënyrë që publiku të mund të bënte nderimet e fundit.

Më Shumë

Mot i ftohtë, temperaturat deri në -11 gradë Celsius

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se kjo gjatë kësaj jave, vendi ynë do të ndikohet nga masat e thata të ajrit me origjinë...

Januzaj në Istanbul Basaksehir

Adnan Januzaj edhe zyrtarisht ka nënshkruar me Istanbul Basaksehirin. Januzaj do të jetë pjesë e Istanbul Basaksehirit në formë huazimi deri në fund të edicionit...

Lajmet e Fundit