11.8 C
Prizren
E diel, 26 Mars, 2023

Çfarë kuptimi ka festa e Kylian Mbappes kur shënon gola dhe nga kush u frymëzua

Festimi i golave nga Kylian Mbappe konsiderohet si një nga më të famshmit në botë.

Lojtari i PSG-së feston shumë nga golat e tij duke i vendosur duart nën sqetull. Por, pse e bën këtë dhe cili është kuptimi i saj?

Fituesi i Kupës së Botës me Francën shpesh feston golat e tij duke rrëshqitur nëpër fushë me gjunjë, duke mbajtur kokën lart dhe duke i vendosur krahët nën sqetull.

Kjo festë u bë e njohur për herë të parë në prill 2017 – kur ai shënoi dy herë për ish-klubin Monaco kundër Borussia Dortmundit në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve.

Ai e bën këtë për nder të praktikës së meditimit, diçka që ai thotë se e ka ndihmuar gjatë rrugëtimit të tij të zhvillimit personal.

Megjithatë, në rastin e Mbappes – festimi i tij u frymëzua nga vëllai i tij më i vogël, Ethan.

Festimi i markës së Kylian Mbappe është i njohur në mbarë botën

Sulmuesi zbuloi se festimi nuk ishte në fakt një ide e tij. Në vend të kësaj, ai vodhi idenë nga vëllai i tij më i vogël Ethan ndërsa dyshja po luanin një lojë FIFA së bashku në PlayStation.

Vetë francezi e shpjegoi festën në një biografi të paautorizuar të titulluar “Mbappe”.

Duke folur për mënyrën e festimit të tij, futbollisti zbuloi: ”Ai (Ethan) shënoi një gol dhe festoi duke kryqëzuar duart”.

“Pesë minuta më vonë, ai ndaloi dhe tha ‘Kylian, mund ta bësh këtë në një ndeshje’. Kështu që e bëra”.

“Kështu ndodhi në Dortmund, shënova dhe unë e bëra festimin. Ai ishte i lumtur. I thashë: ‘Tani e kam vjedhur, është e imja!’”, ka shtuar më tej ylli i PSG-së. /Telegrafi/

Më Shumë

143 vjet nga lindja e Mit’hat Frashërit

Mit’hat Frashëri, i njohur me epitetin Lumo Skëndo, ka lindur më 25 mars 1880 në Janinë. Ishte pinjoll i Dulellarëve të Frashërit, i biri...

Shtyhet ndeshja e Superligës së Kosovës mes Sigal Prishtinës dhe Bashkimit

Ndeshja e kësaj jave në Superligën e Kosovës në basketboll ndërmjet Bashkimit dhe Sigal Prishtinës është shtyrë zyrtarisht nde Lajmi është konfirmuar nga faqja zyrtare e...

Lajmet e Fundit