8.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Cliff: Protesta mos të kthehet kundër serbëve

IanCliff6-12Protesta e cila do të mbahet sot kundër deklaratave të Jabllanoviqit është protestë që nuk duhet të kthehet kundër etniteteve, madje është shumë e dëmshme për Kosovën, nëse kjo gjë ndodh.

Kështu ka deklaruar ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ian Cliff.

Cliff: Nuk dëshirojmë që protesta të kthehet kundër etniteteve

“Është e drejte demokratike e njerëzve të protestojnë paqësisht dhe kjo ështëe rëndësishme në këtë protestë. Protestaqë nuk duhet të kthehet një etnitet ndaj tjetrit, por le të shohim si do të shkoj. Pra, thash se kjo protestë nuk duhet të jetë protestë kundër etniteteve. Do të ishte shumë e dëmshme për Kosovën nëse protesta kthehet si një kundërshtim i një grupi etniteti ndaj tjetri, d.m.th shumica shqiptare kundër pakicës serbe, dhe kjo nuk është ajo që e dëshirojmë”, tha Cliff.

Cliff i bëri këto komente pas ligjëratës para studentëve të AAB-së me temë “Politika e jashtme britanike”./Kosovapress/

Më Shumë

Veselaj-Gutaj i përgjigjet Vetëvendosjes: Arsimin e kemi gjetur të degraduar në Prizren

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prizrenit, Luljeta Veselaj-Gutaj, i është përgjigjur akuzave të Vetëvendosjes, për gjendjen e arsimi në këtë qytet. Ajo tha se...

Vranët dhe me shi

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të pjesshme, të cilat vende-vende mund të...

Lajmet e Fundit