6.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Çmimi i naftës vazhdon të shënojë rënie

Çmimet e naftës vazhduan prirjen e tyre të rënies pasi SHBA thuhet se u kërkoi konsumatorëve të mëdhenj të naftës, si Kinës dhe Japonisë, të konsiderojnë një lirim të konsideruar të rezervave të naftës për të ulur çmimet.

Raportohet se Kina ka deklaruar se po lëviz për të liruar pak naftë nga rezervat e saj sot herët.

Nafta e papërpunuar standarde ndërkombëtare ‘Brent’ sot u tregtua me 79,91 dollarë për fuçi, duke shënuar një rënie prej 1,13 për qind pas mbylljes në ditën e djeshme me 80,82 dollarë për fuçi.

Standardi amerkan ‘West Texas Intermediate (WTI)’ sot u tregua me 77,1 dollarë për fuçi, duke shënuar një rënie prej 1,62 për qind pasi dje u mbyll me 78,36 dollarë për fuçi.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) dhe Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) në raportet e tyre të javëve të fundit mbi tregun e naftës kanë theksuar se më shumë furnizim do të jetë i disponueshëm në muajt e ardhshëm.

Pavarësisht raporteve për më shumë disponueshmëri të naftës, ekspertët besojnë se ky zhvillim do të japë vetëm një zgjidhje të përkohshme për të luftuar çmimet e larta të naftës.

Më Shumë

“Shkrepi dhjetë plumba drejt viktimës”, aktakuzë ndaj të pandehurit për vrasjen në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit A.G., për shkak të dyshimit për vrasje të rëndë. Sipas aktakuzës, pasditen e 3 shtatorit në...

69 aksidente trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

69 aksidente trafiku kanë ndodhur në 24 orët e fundit në vendin tonë. 27 nga këto aksidente janë me të lënduar, ndërkaq 42 me dëme...

Lajmet e Fundit