5.8 C
Prizren
E premte, 19 Nëntor, 2021

Publikohet dokumenti i komunikimit diplomatik mes Rugovës dhe britanikëve

Daut Dauti ka publikuar për herë të parë disa dokumente nga komunikimi i ish presidentit historik Ibrahim Rugova me zyrtarë britanik.

Sipas Dautit këto dokumente ruhen në akrivat e zyrës jashtme të Britanisë në historinë e Rugovës.

Për më shumë lexojeni të plotë pandërhyrje shkrimin:

Këto dy letra ruhen në arkivin e Foreign Office-it britanik dhe kanë të bëjnë me Ibrahim Rugovën e për këtë arsye edhe me fillet e korrespondencës diplomatike të Kosovës. Letra e parë (e datës 6 dhjetor 1991) i është dërguar Douglas Hurd-it nga Ibrahim Rugova, i cili shkruan në cilësinë e kryetarit të Këshillit Kordinues të partive politike të Kosovës, por edhe në emër të Kuvendit dhe Qeverisë së Kosovës.

Ibrahim Rugova e falënderon vendimin e Bashkësisë Ekonomike Evropiane për sanksione ndaj Serbisë dhe Malit të Zi. Njëkohësisht edhe ankohet që këto masa do ta dëmtojnë popullin e Kosovës (më se 90% shqiptarë) dhe për këtë arsye, Rugova bënë me dije se Kosovës i duhet ndihmë. Letra është e shkruar mirë sikur të mos ishte një gabim te titulli apo funksioni i Dougllas Hurd-it, të cilit Rugova i drejtohet me titullin ministër. Në fakt, në këtë kohë Hurd ka qenë sekretar (foreign secretary) në qeverinë e Margaret Thatcher-it. Ai ka qenë ministër i shtetit për Evropë më herët.

As atëherë e as sot shumica e politikanëve dhe gazetarëve në Kosovë nuk e kanë të qartë se në qeverinë britanike ka sekretarë dhe ministra. Por, sekretari është pozitë më e lartë se ministri. Por, kultura politike në Kosovë është e tillë sa që sekretari konsiderohet si punë administrative e që është në kundërshtim me rastin britanik. Pra, në këtë letër Douglas Hurd, del në pozitë më të ulët se që ka qenë në realitet. Në diplomaci ky nuk është gabim i vogël.

Në letrën e dytë (data 12 dhjetor 1991) ambasada britanike në Beograd kërkon udhëzim nga Foreign Office-i në Londër se si duhet bërë punës së letrës së Ibrahim Rugovës, i cili këtu cilësohet si pretendues shtetëror (përdoret shprehja diplomatike franceze ‘soi-disant’ që dmth i ashtuquajturi apo i vetëemëruari).

Duhet t’i kthehet përgjigjigje apo jo? Nëse i kthehet përgjigjja, faktikisht ai do të njihej si kryetar së bashku me organet shtetërore të Kosovës. Kjo nuk duhet të ndodhë. Prandaj, ambasada britanike në Beograd i sugjeron Foreign Office-it në Londër se Rugova nuk duhet të injorohet tërësisht. Por, duhet t’i kthehet një përgjigje në ndonjë lloj forme sa për t’ia bërë me dije se letra ka ardhur në cak.

Diplomacia është një lloj fizkulture që kërkon eskuivazhe në disa raste. Tashti është mirë që ambasadori britanik në Prishtinë nuk e ka këtë problem.

Më Shumë

Arrestohen dy të dyshuar për grabitjen dhe plagosjen e argjendarëve në Prizren

Dy persona të dyshuar për tentim grabitjen dhe plagosjen e pronarit dhe djalit të tij në një argjendari në Prizren janë arrestuar sot. Lajmin e...

Italia zhgënjen dhe mbetet në play-off, Zvicra në Botëror

Kthehet makthi i Italisë për t’u kualifikuar në Botëror. Ashtu si përpara Botërorit në Rusi 2018 kur me Ventura, në playoff ndaj Suedisë, skuadra...

Malishevë, 67 vjeçari shkon për të votuar me plis

Në 21 komuna të Kosovës është duke u mbajtur raundi i dytë i zgjedhjeve lokale. Të gjitha qendrat e votimit janë hapur më kohë,...

Zbulohet plani i hajnave pasi dështuan të vjedhin në argjendarinë në Prizren, ja si ranë në duart e policisë

Policia Rajonale e Prizrenit dhe Prokuroria Themelore e Prizrenit, me anë të një konference për media kanë zbuluar detaje për tentim-grabitjen në një argjendari...

Memli Krasniqi e ka shpallë fitoren në Prizren

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka shpallë fitoren në Prizren dhe nga atje tha se këto zgjedhje dëshmuan se më s’ka një forcë politike...

SBAShK-u pas miratimit në parim të Projektbuxhetit: Greva përshkallëzohet në dhjetor nëse vazhdon injorimi i kërkesave

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) ka paralajmëruar përshkallëzim të masave sindikale pas datës 4 dhjetor nëse Qeveria e Kosovës dhe...

Operohet pronari i argjendarisë që u plagos në Prizren, operimit do t’i nënshtrohet edhe djali i tij

Gjendja shëndetësore e dy të plagosurve në tentim-grabitjen e mbrëmjes së kaluar në Prizren është nën kontroll. Kështu tha për Klankosova.tv drejtori i Spitalit Rajonal...

U përmbys rezultati nga votat e diasporës, por kush mori më shumë nga votat me kusht në Dragash

Në Qendrën e Numërimit dhe të Rezultateve është bërë numërimi i votave me kusht dhe i atyre të personave me nevoja të veçanta. Zëdhënësi i...

Policia kërkon që shoferët t’i kenë pajisjet dimërore nga 15 nëntori

Policia e Kosovës përmes një komunikate për media ka kërkuar që drejtuesit e automjeteve të kenë pajisjet dimërore për automjetet e tyre. Në njoftimin e...

Pamje nga tentim grabitja në argjendarinë në Prizren dhe plagosja e pronarëve

Mbrëmjen e së hënës, dy persona mbetën të plagosur në Prizren, gjatë një tentimgrabitjeje të armatosur, në një lokal argjendarie. Klankosova.tv i konfirmoi policia se...

Basketboll/ Art Motion Superliga, java e 11 vjen me dy derbi

Në mesjavë do të zhvillohet java e 11 në Art Motion Superligën e Kosovës në basketboll. Derbi pritet të jetë ndeshja mes Sigal Prishtinës dhe...

41 aksidente, shqiptohen 1 mijë e 765 tiketa trafiku

41 aksidente trafiku janë shkaktuar në 24 orëshin e fundit anembanë vendit. 14 prej tyre ishin me të lënduar, ndërsa 27 të tjerë me dëme...

Erdogan kërcënon Greqinë: Çfarë do të bëni nëse hapim dyert për pesë milionë refugjatë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan tha se Greqia është bërë një bazë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Presidenti Erdogan doli në një konferencë të...

Si e vodhën hajnat arin në një shtëpi në Dragash?

Dy persona janë dënuar me nga një vjet burgim nga Gjykata Themelore e Prizrenit, pasi u vërtetua se të njejtit kishin vjedhur në vitin...

Tentim-grabitje në Prizren, plagosen dy persona

Dy persona kanë mbetur të plagosur në një tentim-grabitjeje në Prizren. Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Prizrenit, Shaban Osmanollaj tha për Gazetën Express se...

Rasti i tentim grabitjes në Prizren/ Kapet personi që ua shiti veturën grabitësve

Sot Policia e Kosovës ka arrestuar Leutrim Latifin dhe Ibrahim Çadrakun, dy të dyshuarit për tentim grabitjen në dhe plagosjen e dy pronarëve të...

Lajmet e Fundit