6.8 C
Prizren
E hënë, 5 Dhjetor, 2022

Conte: Mentaliteti fitues nuk mund të blihet

Trajneri i Tottenhamit, Antonio Conte dukshëm i nervozuar me humbjen e radhës 0-2 ndaj Wolves ka deklaruar “se është e pamundur që një skuadër që shpreson të luftojë për njërën nga 4 vendet e para që të shpien në  Ligën e Kampionëve, të humbasë ndeshjet siç kanë bërë Spurs kohët e fundit”.

 

Humbja 2-0 e së dielës në shtëpi ndaj Wolverhampton Wanderers ishte humbja e tretë radhazi e Tottenham në Premier Ligën Angleze. Kjo i ka zhvendosur ata në vendin e 8-të në tabelë me një deficit prej 5 pikëve larg katër ekipeve të para, megjithëse me tre ndeshje më pak se West Ham që momentalisht radhitet në vendin e katërt.

“Që nga ardhja ime këtu ju them se ne duhet të luftojmë në çdo lojë”, tha Conte, i cili mori drejtimin e klubit nga veri-lindja e Londrës në nëntor të 2021 pasi bosi i Spurs, David Levy i dëshpëruar nga rezultatet e arritura në fillim të kampionatit, përjashtoi portugezin Nuno Espirito Santo.

Duke folur për Sky Sports, ndër tjerash Conte u shpreh se “është e pamundur që një skuadër që dëshiron të luftojë për Ligën e Kampionëve të humb dy ndeshje radhazi në shtëpi dhe një ndeshje si mysafir (kundër Chelseat)”.

Tottenham pas ardhjes së Conte pati një seri të suksesshme duke qëndruar i pamposhtur në nëntë ndeshje radhazi në Premier League por tash ka radhitur 3 humbje radhazi.

Italiani thotë se do të duhet kohë për të zhvilluar një ekip të aftë për të besuar se mund të fitojë rregullisht. “Problemi është se nuk mund të blesh mentalitetin fitues,” ka deklaruar Conte për Sky Sports.

 

Më Shumë

Për mbrojtje nga ortekët, JICA pyllëzon Restelicën

Agjencia për Zhvillim Ndërkombëtar e Japonisë - JICA, po zhvillon një projekt pune për parandalimin e fatkeqësive dhe menaxhimin e emergjencave. Ky projekt ka...

Ronaldo pranon ofertën e ekipit arab, paga e tij vjetore do të jetë mbi 200 milionë euro

Ylli i Portugalisë, Cristiano Ronaldo do të vazhdojë karrierën në Arabinë Saudite. “Daily Mail” ka raportuar të mërkurën se Ronaldo edhe zyrtarisht ka arritur marrëveshje...

Lajmet e Fundit