18.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

COVID-19: Përhapet një variant i ri në Angli

Një variant i ri COVID 19  po përhapet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, sipas Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA).

I njohur shkencërisht si EG.5.1, ai rrjedh nga variant Omicron i COVID dhe tashmë ka dalë në një nga shtatë raste të reja, tregojnë të dhënat e UKHSA, raporton Skyneës, përcjell klankosova.tv

UKHSA ka monitoruar përhapjen e tij në vend për shkak të rasteve në rritje ndërkombëtarisht, veçanërisht në Azi.

Zyrtarët thonë se ata po monitorojnë nga afër  situatën pasi shifrat e rasteve me COVID vazhdojnë të rriten.

“Ne kemi parë gjithashtu një rritje të vogël të pranimeve në spital në shumicën e grupmoshave, veçanërisht në mesin e të moshuarve”, tha Dr Mary Ramsay, kreu i imunizimit në UKHSA.

Më Shumë

Shkodra kryeqytet, kërkesa e 26 deputetëve në parlamentin e 100 viteve më parë

26 deputetë të kryesuar nga Luigj Gurakuqi, kreu i opozitës dhe peshkopi Fan Noli, nuk e donin Tiranën por Shkodrën si kryeqytetin e tyre. Ky...

Rahovec: U raportua se posedon armë, i dyshuari e pranon fajin para policëve

Një person në Rahovec, të premten ka pranuar para policëve se posedon një armë të llojit AK-74, një karikator dhe 29 fishekë. Ai kështu veproi,...

Lajmet e Fundit