6.8 C
Prizren
E mërkurë, 24 Nëntor, 2021

Dëgjohen dy dëshmitarë në rastin ndaj ish-drejtorëve të Komunës së Prizrenit, të akuzuar për korrupsion

Gjykimi ndaj ish-drejtorëve Levent Kasemi, Fejzë Kabashi, Refik Shaqiri, të akuzuar për keqpërdorim të pozitës zyrtare, sot ka vazhduar me dëgjimin e dëshmitareve K.K., dhe G.S.

Ish-drejtori i Shërbimeve Publike Kasëmi, ish-Drejtor i Punës dhe Mirëqenies Sociale Kabashi, ish-Drejtor për Kadastër dhe Gjeodezi Shaqiri, si dhe dy të akuzuarit e tjerë, Ganimete Babuna ish- asambleiste dhe Ares Shporta Drejtor i Fondacionit “Lumbardhi”, në Gjykatën e Prizrenit po gjykohen për dhënien në shfrytëzim dhe këmbim të Pronës së Paluajtshme të Komunës së Prizrenit. Në deklarimin e tij, dëshmitari K.K., njëherësh edhe ish-anëtarë i komisionit për dhënien në shfrytëzim të pronave të paluajtshme tregoi për ndryshimet e kritereve që kanë ndodhur lidhur me dhënien në shfrytëzim të pronës komunale.

Fillimisht, dëshmitari sqaroi se përgjatë viteve 2013-2017 kriter kryesor ka qenë çmimi i ofertuar, ndërsa në vitin 2018 kjo ka ndryshuar ashtu që pos çmimit janë inkorporuar edhe kritere tjera.

Tutje, dëshmitari theksoi se i ka kundërshtuar kriteret e vendosura për faktin se ishin kritere të larta, dhe të njëjta si për shfrytëzim afatgjatë, ndërsa personalisht nuk kishte qenë prezent me rastin e vlerësimit të ofertave.

Ndër të tjera, dëshmitari theksoi se përkundër ankesës së parashtruar nga pala e pakënaqur dhe kthimit të çështjes në rivendosjes, komisioni nuk iu është përmbajtur sugjerimeve të shkallës së dytë.

Organi shkallës së dytë kishte udhëzuar komisionin se lokali duhet ti jepej ofertuesit me çmim më të lartë, kurse qëndrimi i komisionit kishte qenë i njëjtë duke anashkaluar udhëzimet e shkallës së dytë, ka thënë dëshmitari.

Nga ky fakt, dëshmitari në këtë rast kishte votuar kundër për faktin se sugjerimet e organit më të lartë nuk ishin marrë parasysh nga komisioni. Dëshmitari G.S., punëtor në sektorin për çështje pronësore juridike në Komunën e Prizrenit, sqaroi kriteret e aplikimit dhe tha se të njëjtat janë caktuar nga vetë komisioni në bazë të rregullores.

Kurse, sa i përket zgjedhjes së fituesit dhe dhënies në shfrytëzim të lokaleve, përpos çmimit të më të lart, do duhej të vlerësohen edhe kushtet tjera të plotësuara nga ofertuesit. Me të përfunduar dëgjimi i dëshmitarëve kjo seancë ka përfunduar, ndërsa ato të radhës u caktuan më 01-02 shkurt 2022, në ora 10:00.

Drejtësia Sot

Më Shumë

Marku: Tani dua të boksoj në Shqipëri

Florian Marku ka arritur ta mbroj titullin në pesha të lehta. “Mbreti Shqiptar” ka fituar ndaj Jorick Luisetton pas vendimit të gjyqtarëve. Marku ka falënderuar pjesëmarrësit...

Përvjetori i lindjes së rilindasit Jeronim de Rada

Më 19 nëntor 1814 në Makia të Kalabrisë u lind rilindasi Jeronim de Rada. Mësimet e para i kreu në kolegjin e Shën Adrianit të...

Për 24 orë, policia ka shqiptuar 233 gjoba

Numri i gjobave për qytetarët që po respektojnë masat antiCOVID-19 vazhdon të jetë i lartë. Vetëm brenda 24 orëshit të fundit, policia ka shqiptuar 233...

Përleshja fizike në një qendër tregtare në Prizren, avokati Koci publikon pamjet e këtij incidenti

Një përleshje fizike në mes disa personave ka ndodhur dje rreth orës 18:45 në një qendër tregtare në Prizren. Avokati Arianit Koci, ka publikuar pamjet...

Zbulohet plani i hajnave pasi dështuan të vjedhin në argjendarinë në Prizren, ja si ranë në duart e policisë

Policia Rajonale e Prizrenit dhe Prokuroria Themelore e Prizrenit, me anë të një konference për media kanë zbuluar detaje për tentim-grabitjen në një argjendari...

18 vjeçari nga Prizreni ushtron dhunë në familje dhe kërcënon policët me thikë kuzhine

Policia në Prizren ka arrestuar një person i cili kishte ushtruar dhunë në familje, derisa kishte qenë në arrest shtëpiak. Rasti ka ndodhur pasditen e...

Shtatë raste të reja me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë regjistruar vetëm 7 infektime të reja me koronavirus. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk...

Kopertina e albumit të ‘Radiohead’, e inspiruar nga një fotografi e luftës në Kosovë

Rok-bendi anglez, “Radiohead”, ka mbi 5 vite që nuk ka publikuar asnjë album apo këngë të re, ndonëse ka pasur paraqitje në skenën e...

Mërgata kosovare – e treta në botë për dërgimin e parave në vendin e origjinës

Diaspora kosovare renditet e treta në botë sa i përket dërgimit të parave në vendin e origjinës, për vitin 2021. Bazuar në vlerësimet e përmbledhjes...

Si ndodhi tentim-grabitja në Prizren? Flet dëshmitari që pa ngjarjen

Një ngjarje si në filma ndodhi të hënën në Prizren, pasi tre të dyshuar, të armatosur, gjatë tentimit për ta grabitur një argjendari në...

Mësimdhënësi nga Suhareka kërkon pagesën e shujtave ditore dhe pagat jubilare

Mësimdhënësi i Shkollës “28 Nëntori” në fshatin Doberdelan të Komunës së Suharekës, Haxhi Gallapeni ka paditur Komunën e Suharekës, respektivisht Drejtorinë e Arsimit, duke...

Vetëvendosje në Prizren kërkon hetime për procesin e votimit në balotazh

Dega në Prizren e Lëvizjes Vetëvendosje po kërkon që të ketë hetime në lidhje me procesin e votimit në garën e balotazhit, pasi siç...

KQZ shpall rezultatet përfundimtare për 20 komuna, s’përfshihet Dragashi

Komisioni Qendror Zgjedhor ka shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve për raundin e dytë për kryetar komune, pa përfshirë komunën e Dragashit. Me shumicë votash anëtarët...

Krasniqi: Me Totajn në Prizren, mori fund keqqeverisja katër vjeçare

Shaqir Totaj, kryetar i zgjedhur i Prizrenit priti sot kryetarin e partisë. Atje, Memli Krasniqi, i pari i PDK’së tha se shkoi për të...

Arrestohen dy të dyshuar për grabitjen dhe plagosjen e argjendarëve në Prizren

Dy persona të dyshuar për tentim grabitjen dhe plagosjen e pronarit dhe djalit të tij në një argjendari në Prizren janë arrestuar sot. Lajmin e...

Rizvanolli: Qytetarët ta kursejnë energjinë elektrike për ngrohje, çmimet janë pesëfishuar

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka kërkuar nga qytetarët që të kursejnë energjinë elektrike për ngrohje. Rizvanolli në diskutimin “Dekarbonizimi i sektorit të ngrohjes në...

Lajmet e Fundit