3.1 C
Prizren
E shtunë, 17 Prill, 2021

Dënohet me burg njëri nga ekzekutorët e gazetares malteze

15 vjet burg, edhe pse dënim i reduktuar si bashkëpunëtor me prokurorinë, është dënuar vrasësi i gazetares malteze Galicia. Gazetarja, shkruajnë mediet vendase, kishte zbuluar nëpër firmat offshore emra biznesmenësh dhe politikanësh të lartë vendas, që i morën edhe jetën.

Gjykata malteze ka dhënë dënimin me 15 vjet burg për fajtorin e parë që akuzohet për vrasjen e gazetares investigative Daphne Galizia. Vincent Muscati pranoi fajsinë për krimin e rëndë dhe u burgos menjëherë në sallën e gjyqit për 15 vjet me një dënim të reduktuar.

Gazetarja dhe blogerja që merrej me denoncimin e korrupsionit në vend u vra afër fshatit të saj të lindjes, në tetor të 2017-ës, me një bombë të vendosur në makinë. Mediet malteze shkruajnë se gazetarja po hetonte për dokumentet që rrodhën vite më parë dhe që u pagëzuan me emrin “Panama Papers“.

Ajo kishte zbuluar nëpër firmat offshore emra biznesmenësh dhe politikanësh të lartë vendas, që sipas medieve malteze, i morën edhe jetën. Vrasja me bombë në 2017-ën nxiti protesta të forta qytetare në të gjithë Maltën, ku kolegët e gazetares implikonin edhe një nga biznesmenët më të fuqishëm vendas i cili e mohon përfshirjen.

Në sallën e gjyqit këtë të martë ndodheshin edhe vëllezërit George dhe Alfred Degiorgio, të akuzuar për pagesën, vendosjen dhe shpërthimin e bombës, por që pretendojnë pafajësinë. Ata qëndruan të heshtur ndërsa bashkëpunëtori i dyshuar i tyre pranoi fajësinë për krimin e rëndë.

Mediet malteze njoftojnë se këtë të martë janë arrestuar edhe 3 persona të tjerë që dyshohen se kanë sjellë bombën e përdorur.

Motra e gazetares së vrarë, ndërsa e cilësoi burgosjen si një hap të mirë përsëriti se vrasja e gazetares nuk ishte vetëm vrasje e një personi, por mohimi i qytetarëve që të dëgjojnë e të shohin se çfarë po ndodh.

 

Më Shumë

Policia për 24 orë gjobiti 1006 qytetarë për mosrespektim të masa anti – Covid-19

Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi nuk janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e...

Merret vendimi, nga kjo datë nxënësit kthehen në shkolla

  Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se nga 19 prilli në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitat, mësimi do të bëhet...

Sot mot me shi dhe borë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se sot mbi vendin tonë parashihet të ketë reshje shiu ndërsa në viset malore kushte për reshje bore. Temperaturat minimale...

Totaj: Tre të arrestuarit për mashtrim janë të afërt me qeverisjen lokale në Prizren

"Haskuka e ka humbur edhe besimin e partisë së tij sepse e kemi një paralajmërim për një kandidat tjetër të VV-së për Prizren". Prokuroria Themelore...

SHSKUK: 109 pacientë janë duke u trajtuar në Spitalin e Prizrenit

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës njofton se sot në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet e përgjithshme...

Pritja e lirisë, në lirinë e ardhur

Rreth romanit “Prishtina”, të shkrimtarit Mehmet Kraja Ballsor Hoxha Pritja, si zbulim i shoqërisë kosovare, është bosht i romanit “Prishtina” të Mehmet Krajës, edhe atëherë kur...

Nata e parë e martesës, vajza bën një zbulim shokues për familjen e dhëndrit

Festa martesore kthehet në shok. Nusja zbuloi se vjehrra ishte e ëma. Megjithatë dasma u bë me djalin dhëndër. Arsyeja është e pabesueshme. Kthesë të...

Në Prizren nesër fillon vaksinimi i personave 75-79 vjeç me sëmundje kronike

Komuna e Prizrenit ka njoftuar se nga nesër do të fillojë vaksinimin e personave të moshës 75-79 vjeç me sëmundje kronike. "Qendra Kryesore e Mjekësisë...

Totaj: Prokuroria të hetojë edhe Haskukën pas skandalit me tenderin 1.4 milion euro të Komunës së Prizrenit

Kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, njëherësh nënkryetari i partisë, Shaqir Totaj ka mbajtur sot konferencë për media lidhur me skandalet korruptive në...

Akil Gjakova, kampion i Evropës

Akil Gjakova është kampion i ri i Evropës në xhudo. Medaljen e artë evropiane, Gjakova e siguroi të shtunën pasdite në Lisbonë. Në finale, Akili e...

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit kërkesë Qeverisë: Të hënën të hapen edhe sallat e dasmave

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës, përmes një komunikate për medie, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të hënën të hapen të...

Sulmohet fizikisht një person në Gjonaj të Hasit

Një person është sulmuar fizikisht në Gjonaj të Hasit. Viktima ka pranuar trajtim mjekësor. I dyshuari është arrestuar dhe me procedurë të rregullt është liruar./PrizrenPress.com/

“Aktakuza kundër drejtoreshës së Arsimit në Prizren është ngritur për çështje teknike”

Komuna e Prizrenit ka reaguar pas ngritjes së aktakuzës kundër drejtoreshës së Arsimit Xhemile Thaçi Vezgishi. Reagimi i plotë Nëpërmjet mediave, Komuna e Prizrenit dhe drejtoresha...

17 viktima dhe 599 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë raportuar edhe 17 viktima si pasojë e virusit COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë regjistruar edhe 599...

Peja dhe Golden Eagle Ylli kualifikohen në finalen e Ligës Unike

Dy ekipe nga Kosova, Peja dhe Golen Eagle Ylli, janë finalistët e edicionit të parë të një lige të përbashkët mes Shqipërisë dhe Kosovës...

Smajl Latifi: Lum kombi që ka të tillë burra trima si Shkëlzeni me shokë!

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, në përvjetorin e 22-të të Shkëlzen Haradinajt dhe shokëve të tij, ka thënë se lum kombi që...

Lajmet e Fundit