19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Deontay Wilder ofrohet të zëvendësojë Fury-n në përballjen me Usyk

Deontay Wilder është gati të ndërhyjë dhe të luftojë me Oleksandr Usyk pasi bisedimet me Tyson Fury dështuan.

Pala e Usyk pretendoi se ata u detyruan të hiqnin dorë për bashkimin e katër rripave, i pari në histori, për shkak të kërkesave “mosrespektuese” të Fury-t. Dhe legjenda ukrainase, 36 vjeç, tani duket se do të përballet me Daniel Dubois, 25 vjeç, sipas kërkesës së WBA.

Por ish-kampioni i WBC, Wilder, 37 vjeç, e ka hedhur emrin e tij për një mega-luftë me kampionin e WBA, IBF dhe WBO.

Menaxheri i tij Shelly Finkel i tha “Sky Sports” se “Nëse lufta me Oleksandr Usyk është e disponueshme, Deontay Wilder do ta marrë atë”.

Amerikani ka qenë në bisedime për të luftuar me Francis Ngannou, 36 vjeç, i cili tani po shikon një lëvizje drejt boksit pasi u largua nga UFC.

Ndërkohë, lufta historike e padiskutueshme për titullin e Usyk me Fury, 34 vjeç, përballet me kolaps pasi negociatat u ndërprenë.

Ukrainasi pranoi publikisht ofertën “lakmitare” të një ndarje 70/30 për të unifikuar të katër rripat më 29 prill në “Wembley”.

Por në prapaskenë, organizatorët u përpoqën të arrinin marrëveshjen, ndërsa data e synuar po afrohej shpejt. Promotori i Usyk, Alex Krassyuk foli për të zbuluar se pika e pengimit ishte ndarja financiare për një revansh të mundshëm midis rivalëve.

Por promovuesi i Fury-t, Frank Warren, u kundërpërgjigj për t’u përpjekur të zhvendosë fokusin përsëri në luftën teke.Albanian Post 

Më Shumë

Lajmet e Fundit