0.6 C
Prizren
E enjte, 21 Janar, 2021

Deputeti i VV-së thotë se nuk do ta përdorin gazin lotsjellës për ta ndaluar pjesëmarrjen e Selmanajt në seanca

Lëvizja Vetëvendosje ka deklaruar se nuk do ta lejojë mbajtjen e seancave të Kuvendit të Kosovës, nëse aty prezent do të jetë edhe zëvendëskryeministri Driton Selmanaj.

E të gjitha këto reagime erdhën pas deklaratës së Selmanajt gjatë javës së kaluar për personat e pagjetur.Deputeti nga VV-ja, Hajrullah Çeku në një intervistë për Ekonomia Online i ka bërë thirrje të gjitha subjekteve politike që këtë çështje ta trajtojnë me dinjitet dhe pa e politizuar.

Tutje, Çeku ka thënë se deklaratën e zëvendëskryeministrit nuk po e personalizojnë, dhe sipas tij, kjo është çështje e gjithë shoqërisë dhe si e tillë duhet të trajtohet.

“Unë besoj që deklarata ka qenë mjaftueshëm vetë shpjeguese, ne i kemi bërë thirrje dhe kjo thirrje është bërë përtej ngjyrave partiake dhe politike që i kemi, po flasim për një çështje mjaft të ndjeshme që është dhimbje e gjithë shoqërisë unë i kisha bërë thirrje të gjitha palëve që këtë çështje ta trajtojë me dinjitetin që e meriton pa e politizuar, lëshimet dhe gabimet mund të ndodhin, por duhet të reflektojmë mbi këto gabime dhe mos të përsëriten dhe e dyta atëherë kur ndodhin gabime në raport me çështje kaq të ndjeshme të shoqërisë duhet të tregojmë pjekuri demokratike për të dhënë përgjegjësi”.

“…këtë përgjegjësi e kemi kërkuar nga qeveria dhe nga zëvendëskryeministri, nuk po personalizojmë dhe nuk është betejë e jona në raport me një individ, me një politikan por megjithatë kjo çështje është e gjithë shoqërisë dhe si e këtillë duhet të trajtohet nga të gjithë edhe nga ne forcat politike, por edhe nga Qeveria”.

Kur u pyet nëse kjo parti do të përdorë gazin lotsjellës për të penguar një gjë të tillë, ai ka thënë se nuk kanë nevojë të përdorin metoda për mos ta lejuar Selmanajn në Kuvend.Por që këtë gjë po e bëjnë vetëm që të bëhet thirrje për reflektim për ta kuptuar se çështja e të pagjeturve nuk i takon vetëm një subjekti politik.

“Ne nuk kemi nevojë të përdorim metoda, por thirrja jonë është metoda jonë, dhe po besojmë që thirrja jonë është e drejtë dhe po besojmë në fuqinë e thirrjes që e kemi bërë në këtë rast dhe është thirrje për reflektim dhe për të kuptuar që çështja e të pagjeturve nuk i takon vetëm një partie politike, apo një deputeti të caktuar që është sulmuar dhe kjo shkon përtej edhe neve, dhe ne besojmë që kur të flasim për çështje kaq të ndjeshme duhet të lirohemi nga këto ngarkesat partiake e politike që i kemi dhe secili duhet të reflektojë dhe ta marr përgjegjësinë që i takon”.

Kur foli për mocionin për rrëzimin e Qeverisë, ai tha se është përgjegjësi e partive të tjera që të përkrahin këtë iniciativë për ta shkarkuar një Qeveri që sipas tij, asnjë punë nuk po i ec mirë, raporton EO.

“Mocioni është aty ku ka qenë që nga fillimi, me votat e VV-së, thirrja jonë për të gjithë deputetët që tashmë edhe publikisht e pranojnë që kjo Qeveri nuk po ecën mirë dhe që duhet të kemi zgjidhjen dhe mbetet e hapur dhe është në ndërgjegjen e tyre dhe duhet t’i pyesni ata se kur do ta nënshkruajnë mocionin që e ka nisur VV-ja”, ka thënë Çeku.

- Advertisement -

Më Shumë

Jasharaj flet rreth pagës shtesë për arsimtarët: Presim që marrëveshja me Qeverinë të bëhet deri në fund të javës

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj ka thënë se janë në komunikim të vazhdueshëm me kryeministrin në detyrë...

Gjykata dënon dy ish-zyrtarët e Komunës së Prizrenit për keqpërdorim të detyrës zyrtare

Gjykata ka shpallur aktgjykim dënues ndaj dy (2) të akuzuarve për veprën penale keqpërdorim i pozitës apo autoriteti zyrtar. Gjykata Themelore në Prizren, ka shpallur...

Vdes një person që bëri aksident dy ditë më parë në Prizren

Ka ndërruar jetë njëri nga personat që ishte pjesë e aksidentit rrugën “Besim Shala” në Prizren. Lajmin për Indeksonline e ka konfirmuar Shaban Osmanollaj. Ai...

Prishtina dhe Prizreni me numrin më të madh të rasteve të reja me Covid

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) ka njoftuar se 353 rastet e reja me Covid janë nga Prishtina, Prizreni, Gjilani, etj. “Rastet pozitive...

Dragash:Dëgjohen dëshmitarët, në rastin ku të pandehurit po akuzohen se kanë penguar Policinë e Kosovës

Me dëgjimin e dëshmitarëve Florim Hoti dhe Sedat Ramadani, ka vazhduar seanca gjyqësore, në rastin ku të pandehurit Rexhep Kamberi, Hysni Danjalli, Shukri Asllani,...

Kobra tregon historinë pse i ndau rrugët me Kallashin (VIDEO)

Dibran Hoxhaj i njohur për publikun si Kobra, ka hapur dyert e shtëpisë së tij në një intervsitë ekskluzive për emisionin Prive. Si është një...

Vrasja e të miturit në Prizren, Prokuroria kërkon të përcaktohet masa e paraburgimit për të dyshuarin

Një rast tejet i rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Prizrenit. Një 15 vjeçar humbi jetën si pasojë e therrjes me thikë, pas...

Këta janë katër kandidatët për deputetë të AAK-së në Therandë

  Këshilli drejtues i AAK- së dega në Therandë ka nominuar kandidatët e saj për deputetë në Kuvendin e Kosovës. Në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit...

Dy të vdekur dhe dy të plagosur rëndë nga orteku në Zvicër

Dy persona kanë humbur jetën pasi janë zënë nga një ortek me borë në Engelberg dhe në Stoos të Zvicrës. Ende nuk dihet identiteti...

Seremb Gjergji shpall kandidaturën për president

Seremb Gjergji e ka shpallur kandidaturën e tij për president. Ai një gjë të tillë e bëri në televizionin ‘Klan Kosova’. “Zyrtarisht prej sonte jam kandidat...

Ilir Baldedaj jep dorëheqje nga të gjitha funksionet në AAK

Iliri Baldedaj ka njoftuar se ka dhënë dorëheqje nga të gjitha funksion në AAK në degën e Prizrenit. Ky vendim erdhi pasi Gjykata Themelore në...

Zhduket një person në Prizren

Një person është larguar nga shtëpia e tij dhe ende nuk është kthyer më. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur të enjten...

Shaqir Totaj shpjegon arsyen pse nuk ishte në listën e PDK’së

Nënkyetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj, ka thënë se arsyeja e mos-pjesëmarrjes në listën e kandidatëve për deputetë nga radhët e PDK’së...

Prizren, shtyhet rigjykimi për tentim vrasje

Të premten, në Gjykatën Themelore në Prizren ka dështuar të mbahet seanca ndaj Rinor Xhaferit, i akuzuar për tentim vrasje, Bekim Xhaferit, i akuzuar...

Albin Kurti prezanton aderimin e ri në VV nga Prizreni

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka njoftuar se në partinë që e udhëheq vet ai ka aderuar Amir Mamusha. Ai ka prezantuar edhe të...

Verifikimi i listave të kandidatëve për deputetë, sot afati i fundit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ditë më parë i është drejtuar gjashtë institucioneve për verifikim të kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që...

Lajmet e Fundit