11.8 C
Prizren
E hënë, 29 Maj, 2023

Dërgohen në Kuvend amendamentet për FAK

(I plotësuar) Qeveria e Kosovës ka proceduar për në Kuvend amendamentet për ndryshimet kushtetuese për themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës.

Këtë vendim kabineti qeveritar mori në mbledhjen e Qeverisë. Kundër këtyre amendamenteve votuan zëvendëskryeministri nga Lista Serbe, Branimir Stojanoviq dhe njëri nga ministrat e listës.

Kryeministri Isa Mustafa tha se ndërtimi i Forcave të Armatosura të Kosovës nuk po bëhet mbi baza etnike por për gjithë qytetarët e Kosovës pa dallim.

A kalon sot në Qeveri Ligji për Forcat e Armatosura?

Sot do të shqyrtohet drafti i Ligjit për transformimin e FSK në Forca të Armatosura të Kosovës.

Qeveria e Republikës së Kosovës do të mbajë sot mbledhjen e vet të radhës, në të cilën, nëse realizohet ajo që paralajmëroi Ministri i Forcës së Sigurisë Haki Demolli, do të shqyrtohet drafti i Ligjit për transformimin e FSK në Forca të Armatosura të Kosovës.

Demolli të enjten e kaluar, në mbledhjen e Parlamentit, në të cilën në rend dite ishin pyetjet e deputetëve, duke iu përgjigjur Donika Kada-Bujupit nga AAK-ja, tha se draft-ligjin për transformimin e FSK-së në FAK ka dy muaj që ia kanë dorëzuar qeverisë.

“Jam i sigurt që Qeveria këto amendamente do t’i shqyrtojë në mbledhjen e ardhshme dhe do t’ia dërgojë Kuvendit për aprovim”, tha Demolli.

Më Shumë

Lajmet e Fundit