16.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Dëshmori amerikan: “Nënë, uromë fat!”

ushtari amerikannPas datës pesë maj, 1999, në derën e shtëpisë së familjes Gibbs në Montgomery të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, do të trokitnin zyrtarë të ushtrisë amerikane. Me flamurin e palosur trekëndësh, ata do ta t’ua kumtonin lajmin…
Pas datës pesë maj, 1999, në derën e shtëpisë së familjes Gibbs në Montgomery të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, do të trokitnin zyrtarë të ushtrisë amerikane. Me flamurin e palosur trekëndësh, ata do ta t’ua kumtonin lajmin për vdekjen e zotit të shtëpisë.

Mbase zonja Jean Gibbs, nuk ka dashur ta pranojë se ata kanë ardhur në derën e saktë për ta kumtuar lajmin e keq. Megjithatë ajo dhe dy vajzat e saj, Allison dhe Megan, do t’i pranonin ngushëllimet për vdekjen e bashkëshortit, respektivisht babait të tyre, David Gibbs.

Ky i fundit, nënoficer, ka ndërruar jetë më 5 maj 1999 afër kufirit Kosovë-Shqipëri, bashkë me Kevin Reicher, kur helikopteri i tyre ‘Apache’ u rrëzua në rrethana të panjohura. Ngjarja ka ndodhur gjatë luftës së fundit në Kosovë, teksa pilotët ishin nisur në mision.

Rreth dy javë para se të vdiste, më 24 prill, Gibbs do t’i shkruante letër nënës së tij. /Tribuna

Më Shumë

Çmimet e derivateve të naftës për sot

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë respektivisht Departamenti për Rregullimin e Tregut të Naftës, ka publikuar çmimet e produkteve të naftës me pakicë. Për secilin...

“Allahu ekbber” – Britmat e të dyshuarit në Prizren që tmerruan familjen para se t’i ther me thikë tre pjesëtarët e policisë

Shtëpia e familjes Galan në lagjen ‘Dardania’ të Prizrenit, pasditen e 17-shtatorit u shndërrua në skenë krimi. Djali 38-vjeçar, Caneri dyshohet se theri me...

Kolona e pestë

Lajmet e Fundit