8.8 C
Prizren
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

MASHT-i shpërfilli kërkesat qenësore për ndryshime në Ligjin për arsimin e lartë

UP-rektoratiKrijimi i tre mekanizmave të rinj për arsimin e lartë nuk po shihet si zgjidhje e problemeve dhe përgjigje e kërkesave për ndryshime në arsimin e lartë publik, pas zhvillimeve të fundit në UP, shkruan sot Koha Ditore.
Shoqëria civile dhe ekspertët kanë kërkuar të bëhen reforma radikale në UP, nisur që nga mënyra e zgjedhjes së rektorit, dekanëve, këshillave të fakulteteve, përbërjes së Këshillit Drejtues e Senatit, por asnjëra nga to rezulton të mos jenë pjesë e ndryshimeve të deritashme në aktet ligjore,shkruan Koha ditore.

Njohës të çështjeve të arsimit dhe deputetë të Kuvendit të Kosovës janë shprehur skeptikë, nëse këto janë ndryshimet e duhura që do të reflektojnë në përmirësimin e imazhit dhe vetë situatës së krijuar në UP.

Më Shumë

Mot kryesisht i vranët sot, IHM-ja kërkon të keni kujdes nga ngricat në mëngjes

Sot në Kosovë do të mbizotërojë mot i vranët por me intervale të shkurtra me diell. “Mot i vranët dhe me intervale të shkurta me...

Jose Mourinho shënjestron lojtarin e tij pas barazimit në Europa League

Jose Mourinho ka marrë edhe një herë vëmendjen pasi shpërtheu pas ndeshjes së Roma-s të enjten në mbrëmje, duke akuzuar në veçanti një lojtar. Verdhekuqtë...

Lajmet e Fundit