7.8 C
Prizren
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Dhjetë ditë luftë në Ukrainë: Çfarë ka ndodhur deri tani?

Pushtimi rus i Ukrainës sapo ka hyrë në ditën e tij të 10-të.

Këtu është një përmbledhje e zhvillimeve kryesore që nga fillimi i pushtimit:

Numri i viktimave civile është ende i paqartë, por organizata e OKB-së për refugjatët thotë se më shumë se një milion njerëz janë larguar nga Ukraina që nga 24 shkurti me miliona të tjerë në lëvizje, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Qyteti i parë i madh ukrainas që ra ishte Kherson, i vendosur aty ku lumi Dnieper takohet me Detin e Zi

Raketat ruse kanë synuar gjithashtu kryeqytetin Kiev dhe qytetin e dytë më të madh Kharkiv. Një kolonë masive e blinduar ruse që i afrohet Kievit është aktualisht e bllokuar

Porti jugor i Mariupolit është ende nën rrethim dhe trupat ruse po shkojnë gjithashtu drejt një porti tjetër, Odesa – kapja e të dyve do të ndërpresë aksesin detar të Ukrainës

Trupat ruse kanë kapur gjithashtu centralin bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi në Evropë, pasi e kanë granatuar për orë të tëra të premten. Lëvizja alarmoi liderët botërorë të cilët thanë se sulmi mund të kishte shkaktuar një katastrofë.

Termocentrali i Çernobilit tashmë i dalë në pension, vendi i aksidentit bërthamor të vitit 1986, është gjithashtu nën kontrollin rus.

Presidenti ukrainas Volodymr Zelensky ka dënuar Perëndimin për refuzimin e tij të vazhdueshëm për të zbatuar një zonë të ndaluar fluturimi mbi vendin e tij, duke thënë se “të gjithë njerëzit që vdesin do të vdesin për shkakun tuaj”.

SHBA dhe BE kanë vendosur sanksione gjithëpërfshirëse duke ngrirë asetet ruse, duke synuar bankën qendrore të vendit, si dhe presidentin Vladimir Putin dhe rrethin e tij të ngushtë. Rubla është zhytur mes kufizimeve, të cilat kanë goditur gjithashtu tregtinë, investimet dhe udhëtimin

Mediat e pavarura, përfshirë BBC-në, kanë pezulluar punën në Rusi pasi vendi miratoi një ligj drakonian që censuron raportimin e luftës në Ukrainë.

Një mori kompanish – nga Samsung në Airbnb dhe Cartier – kanë pezulluar eksportet në / ose operacionet në Rusi

Më Shumë

Ti nuk e di se ç’është dashuria

Poezi nga: Raymond Carver Përktheu: Fadil Bajraj (një mbrëmje me Charles Bukowskin) Ti nuk e di se ç’është dashuria tha Bukowski Jam 51 vjeç shikomë Jam i dashuruar në...

Arrestohet një 82-vjeçar në Prizren për dhunë në familje

Policia e Kosovës ka arrestuar të enjten një 82-vjeçar në Prizren, nën dyshimin se ka kryer dhunë ndaj familjarëve të tij. Sipas njoftimit të Policisë,...

Lajmet e Fundit