30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Dialogu letrar shqiptaro-serb më 31 maj në Prishtinë

20140528093427310646Fondacioni “Media Centar” nga Sarajeva dhe PEN Qendra Kosovare, nën patronazhin e Ambasadës norvegjeze në Prishtinë, më 31 maj në Prishtinë organizojnë promovimin e magazinës “Sarajevske sveske” dhe tryezën “Vetëm dialog – Samo dialog – Dialogue only”, ku do të marrin pjesë shkrimtarë nga Kosova dhe Serbia.

Në këtë tryezë do të marrin pjesë Radoslav Petkoviq, Vladimir Arsenijeviq, Mirjana Gjurgjeviq, Srgjan V. Teshin, prof. Dr. Vladislava Gordiq-Petkoviq, prof.dr. Tatjana Rosiq nga Serbia si dhe nga Kosova prof.dr Anton Berishaj, Azem Vllasi, prof dr. Hasnije Ilazi, Basri Çapriqi dhe Halil Matoshi.

Gjithashtu, në këtë diskutim do të marrin pjesë Vojka Smiljaniq – Gjikiq dhe Boro Kontiq nga Qendra Mediale, si dhe Jan Braathu, ambasador i Norvegjisë në Shqipëri dhe Kosovë, Fletcher Burton shef i OSBES-së në Bosnje dhe Hercegovinë dhe Filippo Carla, profesor i arkeologjisë dhe i Historisë në Univeristetin e Meinzu.

Tryezën do ta modederojë shkrimtari i njohur slloven, Alesh Debelak.

Më Shumë

14 vjet nga vdekja e aktorit, Bekim Fehmiu

Po mbushen 14 vjet që nga vdekja e njërës ndër figurave më të lartësuara të aktrimit shqiptar, Bekim Fehmiut. Pas vetes ai la vepra të...

146-vjetori i Lidhjes së Prizrenit, pianistja Lule Elezi dhe Orkestra e Harqeve të Tiranës shkëlqejnë me performancën para prizrenasve

Pianistja Lule Elezi në shoqëri të Orkestrës së Harqeve të Tiranës të udhëhequr nga dirigjenti Oleg Arapi është kthyer në Prizren me një koncert...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit