27.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

“DokuFest” prezanton filma të shkurtër nga Ballkani në Hamburg

Hamburg Inetrnational Short Film Festival“DokuFest” është i nderuar të prezantojë një program me filma të shkurtër nga Ballkani në edicionin e 30-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të Shkurtër në Hamburg, njëri nga evenimentet më të mëdha të filmit në Gjermani.

“Prigrami Typical Balkan” është kuruar nga programeri i filmave të shkurtër të “DokuFest”, Samir Karahoda dhe fokusohet në ngjarje origjinale nga filmëbërësit nga Ballkani. “Typical Balkan” përfshin: “ORFEJ” nga Tina Smalceij, “DROP BY SOMETIME” nga Kosara Mitic, “BUHAR” nga Abdurrahman Oner, “MATANË LUMIT” nga Sabir Kanaqi, “RABBITLAND” nga Ana Nedeljkovi dhe Nikola Majdak,jr, “BALLKONI” nga Lendita Zeqiraj, “SVE TO” nga Branislav Milatovic.

I themeluar në vitin 1985, Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Shkurtër në Hamburg i ka rrënjët në skenën e pavarur të filmit. Që nga themelimi i tij, festivali ka si qëllim të përballet me sfidat e prezantuara nga zhvillimet e reja në teknologji, shoqëri dhe në estetikë. Për këtë arsye festvali gjithmonë ka prezantuar produkte të reja, të panjohura. të jashtëzakonshme dhe kontradiktore.

Rreth 14.000 vizitorë shohin mbi 400 filma në kategoritë konkuruese ndërkombëtare dhe kombëtare si dhe në programet e kuruara, të cilat përfshijnë filma bashkëkohor pranë filmave më të hershëm avangard. Edicioni i 30-të i Festivalit të Filmit të Shkurtër në Hamburg do të mbahet më 3-9 qershor 2014. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Zyrtare: Thiago Motta, trajneri i ri i Juventusit

Juventusi ka emëruar zyrtarisht Thiago Mottan si trajnerin e tyre të ri, pas sukeseve që italo-brazilini kishte me Bolognan, duke i dërguar në Ligën...

Litani e këputur nga rrufetë

Enver Sulaj Në qiellin me re Harta duket e copëtuar Si rrëfimi i harruar. Ulpianë, Ta pashë shtatin e lashtë Gurët si gjurmë loti e litani e këputur nga rrufetë. Kur t'i...

Lajmet e Fundit