19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

“DokuPhoto” hapet me ekspoziten e fotografit Donald Weber

Donald Weber-fotografist1

Anëtari i Agjencionit të Fotografisë VII dhe fotografi i njohur Donald Weber, do të ekspozojë projektin e tij të fundit në këtë edicion të “DokuPhoto”.

“Koordinuar nga fotografi Kosovar Ferdi Limani, ekspozita “Barricade: The EuroMaidan Revolt” mbledh portrete të njerëzve që Donald Weber takoi në rrugë, një përmbledhje të kokteleve Molotov që kanë qenë arma e zgjedhur e protestuesve EuroMaidan në Kiev si dhe gjërat personale multi-milionëshe të presidentit Viktor Yanukovich të gjetura në rezidencën e tij luksoze në Mezhigiriya”, thotë drejtuesja e komunikimit të “DokuFest”, Nita Deda.

Donald Weber-fotografist

“DokuPhoto” do të hapet të premten më 15 gusht në rrugën e Saraqëve, në mes të Hamamit dhe Shtëpisë së Kulturës në Prizren, me praninë e Donald Weber. Fotografitë do të ekspozohen deri më 24 gusht.

“DokuFest” poashtu do të organizojë një master-klasë me Donald Weber për tregimin e storieve dhe ndërtimin e narrativës vizuele përmes fotografisë.

“Përveç kësaj, Weber do të jetë pjesë e një seance të shqyrtimit të porotfoliove (portfolio review) drejtuar fotografëve profesional të cilët dëshirojnë të diskutojnë për punën e tyre dhe të eksplorojnë praktikën e tyre të dokumentimit”, thotë Deda. /PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Policia shqipton mbi 1 mijë e 700 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1745 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Përurohet Kalaja e UÇK-së në Vërri të Prizrenit

Në Vërri, përkatësisht në Leskovec të Prizrenit sot është bërë përurimi i Kalasë së UÇK-së. Në këtë manifestim po merr pjesë gjeneral Kudusi Lame, ish...

Lajmet e Fundit