24.8 C
Prizren
E shtunë, 25 Maj, 2024

Për 9 vende të lira pune në Prizren, 186 kandidatë

ura e gurit ne prizrenKandidatët për mësimdhënës në Qendrën e Kompetencës në Prizren, që pritet të nisë punën nga 1 shtatori i këtij viti, të hënën i janë nënshtruar testit për përzgjedhje, në bazë të të cilit do të hartohet lista e ngushtë e kandidatëve që do të intervistohen.

Zyrtarë të Drejtorisë Komunale të Arsimit në Prizren kanë bërë të ditur se kjo praktikë po zbatohet për shkak të numrit të madh të kandidatëve që kërkojnë të punësohen në këtë shkollë profesionale.

“Për 9 vende të lira pune, respektivisht mësimdhënës të lëndëve profesionale, kanë konkurruar 186 kandidatë. Për shkak të numrit të madh të kandidatëve Bordi i Donatorit të Shkollës dhe Agjencia për Arsimin Profesional dhe të Rritur kanë vendosur që me anë të testit të përzgjidhet lista e ngushtë e kandidatëve”, ka thënë drejtori i DKA-së, Nexhat Çoçaj për  Kohën Ditore.

Qendra e Kompetencës pritet të nisë punën më 1 shtator të këtij viti. Ajo u themelua në saje të përpjekjeve të përbashkëta të Qeverisë së Kosovës dhe të Luksemburgut. Afër 3 milionë euro është shuma e investimeve për ndërtimin dhe pajisjen e kësaj shkolle, krijimin e planprogrameve dhe ofrimin e trajnimeve.

Më Shumë

Ballkani dhe Prishtina luftojnë sot për trofeun e Kupës së Kosovës

Pasi fitoi titullin e kampionit, Ballkani do të synojë që ta pasurojë sezonin edhe me një trofe tjetër. Skuadra e Ilir Dajës do të...

‘Ma ndjeu zemra’ – serbi ia vrau dy djemtë binjakë, përlotet lokja nga Prizreni

Nëna Mihrije Daçaj, djemtë binjakë të së cilës u vranë në Prizren gjatë luftës, tregoi në emisionin Kosova Today në Klan Kosova se zemra e saj...

Lajmet e Fundit