3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Dritëro Agolli mbush sot 82 vjeç, nuk po mbaroj veprën e jetës

DritëroAgolli-shkrimtarShkrimtari i madh Dritëro Agolli feston sot 82 vjetorin e jetës së tij. Pak para ditëlindjes së tij, shkrimtari i madh është nderuar në Itali edhe me çmimin “Carlo Levi”. Gjatë një interviste për Shqiptarja.com, Agolli kalon si nëpër skaner jetën e tij, sepse çmimi përkon edhe 82-vjetorit e lindjes së tij.

Në një intervistë për gazetën Shqiptarja, Agolli rrëfen jetën që kur iku nga fshati Menkulas deri në çastin më mbresëlënës të karrierës së tij. Në një gjendje jo të mirë shëndetësore, shkrimtari thotë se vijon të shkruaj dhe ka në sirtar dhjetëra dorëshkrime, përfshi dhe rrëfimet nga jeta e tij…

“Kam kënaqësi që e mora këta çmim, se ndoshta ky çmim ma shton frymëmarrjen, që kur të zbres e të ngjitem nga shkallët të mos thyej ndonjë këmbë…”, u shpreh Agolli.

Më Shumë

Shuma e arit të vjedhur në argjendarinë në Suharekë është 250 mijë euro, e konfirmon prokurorja

Prokurorja Ervehe Gashi nga Prokuroria Themelore e Prizrenit, ka konfirmuar për Gazetën Express se vlera e arit që u vodh sot në argjendarinë në...

Vinca: Në Kongresin e Manastirit u unifikua alfabeti shqiptar

22 nëntori është një datë e madhe e shënuar në historinë shqiptare. Në këtë ditë, 115 vjet më parë u mbajt “Kongresi i Manastirit”. E lidhur...

Lajmet e Fundit