12.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Drogë, armë e terror/ Rrëfimu i dezertorit nga Koreja e Veriut

Kim Kuk-song ndodhet tashmë larg vendit të tij komunist, por zakonet e vjetra të fshehtësisë nuk i ka harruar.

Kaloi 30 vjet duke punuar në rangun e lartë të agjencive të fuqishme të spiunazhit të Koresë së Veriut. Sipas tij, këto agjenci ishin sytë, veshët dhe truri i Liderit Suprem.

Ai pretendon se për vite me radhë ka mbajtur sekretet e tyre, ka dërguar vrasës për të vrarë kritikët, madje ka ndërtuar një laborator droge të paligjshëm për të ndihmuar në mbledhjen e fondeve “revolucionare”.

Tani, ish-koloneli i lartë ka vendosur të tregojë historinë e tij dhe kjo është hera e parë që një oficer i lartë ushtarak nga Pheniani jep intervistë për mediat jo vendase.

Kim ishte një shërbëtor besnik komunist dhe renditej në rangjet e larta, por grada dhe besnikëria nuk e garantojnë sigurinë në Korenë e Veriut. Ai duhej të largohej për të shpëtuar jetën, në vitin 2014 dhe prej asaj kohe jeton në Seul dhe punon për inteligjencën e Koresë së Jugut.

Koloneli tregon se në maj të vitit 2009, një urdhër mbërriti në zinxhirin e komandës për të formuar një “Task Forcë terroriste” për të vrarë një ish-zyrtar të Koresë së Veriut i cili kishte dezertuar.

“Për Kim Jong-un, ky ishte një akt për të kënaqur babanë e tij”, tregon Kim.

“Një Forcë Terrori ” u formua për të vrarë Hwang Jang-yop në fshehtësi. Unë personalisht drejtova dhe kreva punën”.

Por atentati shkoi keq. Dy majorë të ushtrisë së Koresë së Veriut janë ende duke vuajtur dënimin me 10 vjet burg në Seul për komplotin. Pheniani gjithmonë mohoi se ishte i përfshirë dhe pretendoi se Koreja e Jugut kishte organizuar përpjekjen.

“Në Korenë e Veriut, terrorizmi është një mjet politik që mbron dinjitetin më të lartë të Kim Jong-il dhe Kim Jong-un. Ishte një dhuratë për të demonstruar besnikërinë e pasardhësit ndaj udhëheqësit të tij të madh”, thotë ish-gjenerali.

Më Shumë

Tifozët reagojnë ndaj klipit të ‘çmendur’, duke treguar se çfarë i bëri grushti i Deontay Wilder trupit të Tyson Fury

Një video është shfaqur nga klasikja e peshave të rënda të së dielës në mëngjes midis Tyson Fury dhe Deontay Wilder, e cila tregon...

Sondazhi për Prizrenin: Mytaher Haskuka prin me 40.33 përqind, Shaqir Totaj i dyti

Në Rubikon të Klankosovës, profesori Tomor Qela, ka prezantuar të dhënat e sondazhit për zgjedhjet lokale të 17 tetorit, njofton Klankosova.tv. Sipas këtyre rezultateve të...

Të premten përfundon votimi jashtë Kosovës

Është duke vazhduar procesi i votimit përmes postës për 15 mijë e 532 qytetarët e regjistruar suksesshëm si votues jashtë Kosovës. KQZ bën të ditur...

E rrallë: Fotografi me Hashim Thaçin, a ishte Haxhi Avdyli pjesë e strukturave të PDK-së?

Një fotografi e prillit të vitit 2000 e siguruar nga Gazeta Insajderi, ka ngjallur dyshime se deputeti i Listës Guxo, Haxhi Avdyli ka qenë...

Asnjë i vdekur dhe 20 raste të reja me Covid

Ministria e Shëndetësisë (MSh) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nuk është regjistruar asnjë rast vdekjeje nga Covidi. Kjo ministri, ka bërë me...

Totaj tregon se si e ka planifikuar ta bëjë rregullimin urbanistik në Prizren

Kandidati i PDK-së në garë për të parin e Prizrenit, Shqir Totaj, ka treguar planin e tij se di do ta vë në zbatim...

Pranon fajesinë njëri nga të akuzuarit për ushtrim ndikimi ndaj burrit të prokurores së Prizrenit

Në Departamentin Special të Gjykatës Themelore në Prishtinë është aprovuar marrëveshja e pranimit të fajësisë me Dardan Hoxhaj i akuzuar per veprën penale ushtrim...

Islam Ukaj shpalos ofertën e PDK-së në Velezhë dhe Shpenadi

Kandidati i PDK-së për kuvendar të Prizrenit,Islam Ukaj, bashkë me kandidatin për kryetar të Komunës, Shaqir Totaj, ka takuar banorët e fshatit Velezhë dhe...

Intensitet i vogël i votuesve këtë mëngjes në Rahovec

Në qendrën më të madhe të votimit në Rahovec – në shkollën “Isa Boletini” ka një intensitet të vogël të votuesve mëngjesin e kësaj...

Gjeçovi shërbëtor i Atdheut

”Je i lir me mbajtë burrninë tande, je i lir me u zhburrnu” – Kanuni i Lekë Dukagjinit Autor i një monumenti të gjuhës shqipe...

Përmbytjet në Kinë: Gati 2 milionë të zhvendosur në provincën Shanxi

Më shumë se 1.76 milion njerëz janë prekur nga përmbytjet e mëdha në provincën Shanxi të Kinës, sipas mediave lokale. Shiu i rrëmbyeshëm javën e...

Haskuka: Prizreni nuk do të ketë balotazh

Kryeministri i Kosovës, njëherit edhe lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti mori pjesë mbrëmë në tubimin e kandidatit për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka. Ky...

Sondazhi i Albanian Post : Haskuka i pari në Prizren, të tjerët mbesin prapa dhe një numër i madh i të papërcaktuarve

Mytaher Haskuka dhe Lëvizja Vetëvendosje mund ta përsërisin fitoren e tyre në Prizren në Zgjedhjet Lokale të 17 tetorit në Kosovë, por gjasat që...

Dënohet anëtari i bordit të ndërmarrjes publike “Eko-Regjion”, për mos deklarim të pasurisë

Hazer Tara, i akuzuar për veprën penale “Mos raportimi ose raportimi i rremë i pasurisë”, u dënua sot nga Gjykata Themelore në Prizren me...

Vrasja e të riut në Prizren, vëllai thotë se kur arriti në spital policët e informuan se kush e vrau

Në cilësinë e dëshmitarit, vëllau i të ndjerit M.K, Pajtim Kurtishaj deklaroi se posa kishte mbërritur në spital, policët e kishin njoftuar se vëllai...

A ka nevojë ndonjëri prej kandidatëve “me i fry hoxha”, përgjigjet Fatmir Latifaj

Hoxhë Fatmir Latifaj u ka bërë thirrje qytetarëve të dalin në votime, që të vendosin vetë se kush t’i drejtojë ata për katër vitet...

Lajmet e Fundit