14.8 C
Prizren
E martë, 27 Shtator, 2022

Dy ditë pasi morri dozën e dytë të vaksinës Pfizer, vdes 13 vjeçari

  • Te infektuar: 107768
  • Sheruar: 105345
  • Vdekur: 2258

 

Një 13 vjeçar nga Miçigani i Amerikës ka vdekur në gjumë, dy ditë pasi kishte marrë dozën e dytë të vaksinës Pfizer.

Megjithatë Qendra për Parandalimin e Kontrollit të Sëmundjeve (CDC) thotë se duhen bërë studime dhe analiza, për të vërtetur nëse shkaku i vdekjes ka qenë vaksina.

Lexo Edhe:

Pas 18 vitesh, Netanyahu dhe Lista Arabe bllokojnë ligjin që ua ndalon shtetësinë palestinezëve

Sipas prestigjozes “Indipendent” djali fatkeq ka vdekur më 15 qershor, dy ditë pasi mori dozën e dytë të vaksinës Pfizer / BionTech.

Adoleshent Jacob mori dozën e dytë të vaksinës Pfizer-BioNTech më 13 qershor dhe vdiq më 15 qershor, sipas Detroit Free Press.

CDC njoftoi se po shqyrton shkaqet e vdekjes së djalit 13-vjeçar, duke  theksuar se ende nuk mund të arrijë në përfundime konkrete, informon Ora News.

Martha Sarah, zëdhënëse e Qendrës  për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), tha në një deklaratë:

“Kjo çështje është nën hetim dhe është shumë herët për të thënë se cili është shkaku i vdekjes.”

Halla e 13-vjeçarit, tha për “Detroit Free Press” se djali kishte pasur ethe ndihej i pafuqishëm pas vaksinës.

Më 15 qershor, para se të shkonte në shtrat, ai u ankua për dhimbje stomaku, sipas një artikulli të “Daily Mail”.

13-vjeçari ishte nxënës në shkollën fillore Zilwaukee dhe nuk vuante nga asnjë sëmundje.

Studimi për shkakun e vdekjes nga  Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve mund të zgjasë tre deri në pesë muaj, shkruan gazeta “Daily

Më Shumë

Foshnjës tetë muajshe indiane i hiqet thonj-prerësi nga fyti pasi e kishte gëlltitur gabimisht

Një thonj prerës i është hequr nga fyti një djali tetë muajsh, pasi e ka gëlltitur aksidentalisht. Fotot tronditëse tregojnë mjekë të shumtë që përpiqen...

Kurti në takimin me kryetarët: 654 milionë euro për komunat, kjo të reflektojë edhe në rritjen e cilësisë së shërbimeve për qytetarët

Kryeministri i vendit, Albin Kurti sot në takimin me kryetarët e komunave të Kosovës bëri të ditur se janë në fazën finale të përgatitjes...

Lajmet e Fundit