19.8 C
Prizren
E premte, 12 Prill, 2024

E konfirmon Presidenca Çeke: 1 janari 2024 data e re për liberalizim të vizave, jemi shumë afër kompromisit

Përfaqësues të vendeve anëtare të BE-së u pajtuan me propozimin që liberalizimi i vizave për Kosovën të hyjë në fuqi më 1 janar të vitit 2024.

Kështu raportoi sot Radio Evropa e Lirë bazuar në burime.

Lidhur me këtë çështje kanë folur nga Presidenca Çeke.

Në përgjigjen e tyre thuhet se janë shumë afër një kompromisi në Këshill për çështjen e liberalizimit.

Zëdhënësja e Presidencës Çeke të Këshillit Evropian, Eva Hrn?í?ová ka thënë se data me të cilën punojnë është aktualisht 1 janari i vitit 2024.

“Jemi shumë afër një kompromisi në Këshill për çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën. Data me të cilën punojmë është aktualisht 1.1.2024”, thuhet në përgjigje.

Siç raportoi REL datë ishte kërkesë e Spanjës – njërit prej pesë vendeve të BE-së që nuk e njeh ende pavarësinë e Kosovës.

Paraprakisht, Republika Çeke – e cila aktualisht udhëheq presidencën gjashtëmujore të BE-së – kërkoi që liberalizimi i vizave për Kosovën të fuqizohet më 1 dhjetor të vitit 2023.

Më Shumë

Moti sot i ngrohtë, temperatura deri në 27 gradë

Sot parashihet të mbajë mot me diell dhe i ngrohtë. Temperaturat minimale do të lëvizin prej 8 deri në 10 gradë Celsius, ndërsa ato maksimale...

25 vjet nga thyerja e kufirit Kosovë-Shqipëri

Beteja e Koshares më 9 prill 1999, në kuadër të operacionit “Shigjeta”, është njëra ndër më të përgjakshmet dhe më heroiket e luftës së...

Lajmet e Fundit