14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

E veja e dëshmorit Omer Gega, dekoron me ‘tentene’ drunjtë e Suharekës në Ditën e Çlirimit

 

E këtë iniciativë e mori Bukurie Gegaj, e veja e dëshmorit Omer Gega, e cila ka thurur tentene për të bërë veshjen e drunjve e këtij sheshi.

“Që 22 vite punoj me punë dore dhe më lindi si ide, të kontribuoj për qytetin tim për ditën e çlirimit”, ka thënë ajo, njofton Klan Kosova.

Ajo flet edhe për imazhet që fshihen në këto zbukurime, ku pos simbolizimit të flamurit kombëtar dhe atij shtetëror pati edhe detaje të tjera .
“Suhareka është e përmendur për rrush. Kam punime me shalqi, lule dielli e të tjera”, tha ajo.

Për këtë iniciativë Gegaj është përkrahur nga disa qytetarë dhe nga Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, i cili duartrokiti punën e bërë nga gruaja e dëshmorit për qytetin, pikërisht për ditën e çlirimit.

“Ka bërë një punë shumë të mirë pasi këtë vit nuk kemi mundur të bëjmë ndonjë organizim për shkak të pandemisë”, u shpreh Muharremaj.

Edhe suharekasve u pëlqyen këto tentene.

Shumë qytete të Kosovës këtë muaj shënojnë 22-vjetorin e çlirimit.

 

Më Shumë

Çfarë kërkesa ka SBASHK-u për qeverinë në letrën e drejtuar Avokatit të Popullit?

Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencës ka thënë se pajtohet me një rritje prej mbi 10 për qind të pagës për mësimdhënësit. Kështu shkruan...

Festimi me shqiponjë dykrenare ndalohet nga drejtori sportiv i Zvicrës

Në Kupën e Botës së vitit 2018 pati dilema të mëdha morale për FIFA-n, pasi Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri festuan duke bërë shqiponjën...

Lajmet e Fundit