12.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

Ecja antikushtetuese

KushtetusjaKuvendi dhe Qeveria e Kosovës janë duke e shpërfillur Gjykatën Kushtetuese. Qeveria duke nxjerr projektligje që derivojnë nga Marrëveshja e parë Kosovë-Serbi, ndërsa Kuvendi duke i shqyrtuar e miratuar ato, pa e pritur verdiktin e Kushtetueses, nëse Marrëveshja Thaçi-Daçiq është në harmoni me Kushtetutën e vendit,shkruan Tribuna

Përgjigjen për këtë duhet ta japë Gjykata, pasi diçka e tillë i është kërkuar nga një grup deputetësh,shkruan Tribuna. Aktualisht, sipas burimeve të gazetës, Gjykata Kushtetuese ka kërkuar nga Kuvendi dhe Qeveria që të japin çdo lloj informate që ka të bëjë me ratifikimin e marrëveshjes së arritur në Bruksel, për sa kohë që e ka informuar edhe presidenten se ka filluar kompletimi i dosjes që ka të bëjë me këtë marrëveshje

Më Shumë

Specialja refuzon edhe apelimin e dytë të Isni Kilajt për ndërprerje të paraburgimit

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, është hedhur për të dytën herë apelimi i Isni Kilajt kundër mbajtjes së tij në...

Projekti për rregullimin e rrugës ‘Shuaip Spahiu’ në Prizren: Do të zëvendësohen drunjtë e dëmtuar

Projekti për rregullimin e rrugës “Shuaip Spahiu” në Prizren është një hap i rëndësishëm drejt përmirësimit të hapësirave publike. Drejtori i Shërbimeve Publike, Çelë Lamaj,...

Lajmet e Fundit