33.8 C
Prizren
E martë, 16 Korrik, 2024

El Salvadori njeh Kosovën

EL_SalvadorEl Salvadori është shteti i radhës, i cili e ka njohur pavarësinë e Republikës së Kosovës. Lajmin për këtë njohje e ka konfirmuar ministri i Jashtëm i Kosovës (MPJ), Enver Hoxhaj në rrjetin social “Twitter”.

Me këtë rast ministri Hoxhaj ka falënderuar El Salvadorin për konfirmimin e njohjes. “Konsullata e Përgjithshme e Kosovës në Nju Jork ka pranuar njoftimin e El Salvadorit për zyrtarizimin e njohjes së Kosovës. Faleminderit El Salvadorit, Qeverisë dhe popullit të tij”, ka shkruar Hoxhaj në “Twitter”. Pas njohjes së pavarësisë nga Libia, Grenada dhe Tajlanda, El Salvadori është shteti i 105-të që e ka njohur Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran.

Më Shumë

Kurti viziton korrje-shirjet në Malishevë: Djerrina me gurë është bërë arë me grurë – buka jonë, në sofrën tonë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Bujqësisë, Faton Pecin, panë nga afër korrje-shirjen e grurit te fermeri Asman Kryeziu në Malishevë. Kurti...

Spanja, kampione e Evropës

Spanja është kampione e Euro 2024 pasi ka mposhtur në shifrat 2 me 1 Anglinë. Në këtë mënyrë, Spanja rrëmbyen për herë të katërt...

Lajmet e Fundit