14.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Emërimet diplomatike, pronë e PDK-së

Ambasada e KosovesNjë pjesë e atyre që i kanë vënë bazat e shërbimit diplomatik në shtetet e jashtme, por që nuk janë identifikuar me Partinë Demokratike të Kosovës, tashmë e kanë braktisur këtë mision. Ata janë larguar me “vetëdëshirë”, kur nga Ministria e Punëve të Jashtme u ka ardhur rekomandimi se duhet lëvizur në shtetet e tjera, ende pa i mbushur katër vjet mandat në shtetet respektive,shkruan Tribuna

Kështu është tërhequr Vilson Mirdita nga misioni në Berlin, e Muhamet Hamiti nga misioni në Britani të Madhe. Të tjerët i kanë pranuar lëvizjet. Por, nga opozita ka kritika që MPJ-ja ka përdorur standarde të dyfishta në raport me stafin diplomatik.

Kjo ministri kritikohet që nuk i ka lëvizur edhe ambasadorët që konsiderohen të afërt me PDK-në. Shembull merret Naim Mala në Zvicër dhe Sabri Kiqmari në Vjenë. Të dy ka kohë që e kanë përmbushur mandatin katërvjeçar…

Më Shumë

Kurti takon sot kryetarët e komunave, diskutojnë për buxhet dhe investime

Sot në Pejë mbahet një takimin i përbashkët i kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, Ministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi,...

Prizren:Identifikohet e dyshuara për vjedhjen e 30 mijë eurove

Policia e Kosovës ka identifikuar të dyshuarën për vjedhjen e 30 mijë eurove në një shtëpi në Prizren. Siç njofton polica, me 13 shtator 2022,...

Lajmet e Fundit