-0.2 C
Prizren
E hënë, 25 Tetor, 2021

Ende nuk dihen shkaqet e ngordhjes së peshqve në lumin Mirusha

Kane kaluar më shumë se dy javë kur u ngrit shqetësimi për ngordhjen e peshqve ne Liqenin dhe Lumin e Mirushës. Ani pse u dërguan në laboratorë mostrat e ujit e po ashtu të peshqve, nuk kishe asnjë rezultat. Pra edhe sot nuk ka një konstatim pse peshqit kanë ngordhur. E nga AUV kanë thënë se tash është shumë vonë që mostrat të dërgohen jashtë shtetit, pasi që as atëherë nuk do të ketë përgjigje.

Kanë kaluar më shumë se dy javë nga dita e ngordhjes së peshqve në Lumin dhe Liqenin Mirusha të Malishevës.

Gjatë kësaj kohe ende nuk është konstatuar shkaku i ngordhjes së tyre.

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë kishte pranuar nga Komuna e Malishevës mostra të peshqve pas ngordhjes, në mënyrë që të hulumtohet shkaku i dëmtimit të tillë të kulturës së peshkut në këtë komunë.

.

Lamir Thaçi, nga Agjencia e Ushqimit thotë se ky institucion është shprehur vullnetarisht që të kryej analizat e peshqve, brenda mundësive të laboratorit të Agjencisë.

Rezultati i analizave që ka kryer agjencia i është dërguar Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor si dhe Komunës së Malishevës.

E në Komunën e Malishevës thonë se për shkak të kohës që ka kaluar nuk kanë mundësi t’i dërgojnë mostrat jashtë vendit ose në institucione tjera.

Në një përgjigje me shkrim për televizionin, Komuna e Malishevës fajëson AUV-in për përgjigje të mangët.

Në anën tjetër, Agjencia e Ushqimit thotë se nuk kanë kompetenca që të japin rekomandime ose detyrime për veprimet e mëtutjeshme të Komunës në lidhje me këtë rast.

Edhe Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, kishte bërë analizat e ujit në të cilin kishin ngordhur peshqit, rezultatet e të cilave kishin dalë negative. Uji nuk ishte shkaktar i ngordhjes masive të peshqve. Ndërkohë, peshkatarët ishin deklaruar të dëshpëruar pasi me këtë ngordhje është dëmtuar rëndë peshkataria.

 

Më Shumë

Haskuka i LVV-së dhe Totaj i PDK-së sërish në garë për kryetar të Prizrenit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka numëruar 99.80 % të votave në total, në tërë territorin e vendit. Sipas rezultateve preliminare shumë komuna do të shkojnë...

ShSKUK: 68 pacientë po trajtohen për COVID-19

Numri i pacientëve sipas klinikave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme Klinika Infektive, 10  pacientë Klinika e Pulmologjisë, 30 pacientë, post-covid-19 Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, 1 pacient Spitali...

Haskuka: Prizreni nuk ka kohë për të humbur që t’i rikthejë të korruptuarit e zhvatësit

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka zhvilluar një takim mobilizues me kandidatët e tij, për Kuvendin Komunal. Ai, në këtë...

Këngëtarja e njohur refuzon dy herë ftesën e “Big Brother VIP”

Teksa në shtëpi pritet të hyjnë banorët e rinj, këngëtarja e njohur kosovare, Mihrije Braha sipas burimeve të emisionit “Prive” ka refuzuar dy herë...

Prizren, nipi ushtron dhunë ndaj gjyshes

Një rast i dhunës në familje ka ndodhur në Prizren dje rreth orës 14:30. Sipas Policisë, një grua ka informuar se nipi i saj (djali...

Ndalohet një person për dhunë në familje, policia në Dragash e verifikon që ishte i kërkuar nga gjykata

Është ndaluar një person nga fshati Radeshë i Dragashit për dhunë në familje, por kur policia kishte identifikuar të dyshuarin e kishte verifikuar se...

Kërkohet heqja e orës policore dhe maskat për ata që jenë të vaksinuar

Asociacioni i Komunave të Kosovës sot do të mbajnë takim me qeverinë Kurti, ku do të diskutojnë për ndryshimin e masave antiCovid. Ky takim do...

Korenica: Ia uroj fitoren Latifit nëse fiton pa shantazhe apo blerje votash

Smajl Latifi i AAK-së dhe Visar Korenica i Vetëvendosjes, do të synojnë sërish ta sigurojnë një ulëse për të parin e Rahovecit në zgjedhjet...

384 tiketa të shqiptuara për mosrespektim të masave kundër COVID-it gjatë 24 orëve të fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shqiptuar 384 tiketa për mospërfillje të masave kundër COVID-19. Edhe një ditë më parë, numri i gjobave...

Dënohet me vdekje infermieri i cili vrau 4 pacientë duke i injektuar ajër në vena

Një infermier në Texas, SHBA është shpallur sot fajtor për vrasjen e katër pacientëve që humbën jetën pasi u injektoi ajër pas operacioneve në...

Rahoveci afër marrëveshjes me një trener dhe 3 lojtarë të huaj

Pas rezultateve jo të mira, Rahoveci ka vendosur të bëjë disa ndryshime në skuadër. Rahoveci ka bërë të ditur në faqen zyrtare të tij se...

Kriteret që duhet të plotësojë ai që kërkon të jetë deputet – Nga At Gjergj Fishta

Botuar më 1923 “Për shtetin tonë është nevoja të mblidhet sa më parë Kuvendi i Dheut ose Konstituenta, sepse nevojitet një reformë rrënjësore si nga...

Në spitalin e Prizrenit nuk ka asnjë pacientë me COVID-19

Spitali i Përgjithshëm i Prizrenit, nuk ka në trajtim asnjë pacientë me COVID-19, sikurse edhe në Spitalin e Pejës dhe Vushtrrisë, ndërkaq në spitalet...

Maskat mbesin akoma obligative për t’u mbajtur

Ballina Lajme Emisione Video Lajme Skema Programore Sport NA NDIQNI NË: Maskat mbesin akoma obligative për t’u mbajtur  2 hours më...

Xhamia e Bubavecit po bëhet edhe me muze (VIDEO)

Në Bubavec të Malishevës ka filluar  ndërtimi i Muzeut Kombëtar për Pajtimin e Gjaqeve dhe renovimi i Xhamisë së Pajtimit të Gjaqeve. Kjo xhami për...

Avdyli: Prizreni s’ka kohë t’i kthehet pushteteve korruptive

Deputeti i Listës Guxo, Haxhi Avdyli, i cili bën pjesë në grupin parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se kandidati i kësaj partie për...

Lajmet e Fundit