12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Erdogan i vendosur: Do t’i tregojmë vendin Greqisë

Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan premtoi të mërkurën se do t’i jepte Greqisë fqinje, vend aleat i NATO-s, përgjigjen që meriton ndërsa iu kthye temës së mosmarrëveshjeve mbi kërkimet për naftë e gaz në ujërat e kontestuara në mesdheun lindor.

“Ne do të vazhdojmë t’i japim Greqisë dhe administratës greko-qipriote, që dështojnë të mbajnë premtimet që vetë ata i kanë dhënë BE dhe NATO-s, përgjigjen që meritojnë”- tha Erdogan.

Erdogan i bëri komentet në një fjalim në parlament. SHBA dhe Gjermania, vende aleate të Turqisë, e kanë cilësuar eksplorimin për gaz në mesdhe një provokim dhe i kanë kërkuar Ankarasë të kthejë mbrapsht anijet.

Por Turqia, ka sfiduar apelet ndërkombëtare dhe ka kthyer anijen e saj kërkimore Oruc Reis në rajon. Erdogan tha se anija tjetër kërkimore, Yavuz, do të kthehej po ashtu në mesdheun lindor pas shërbimeve të mirëmbajtjes në port. Ai paralajmëroi se planet që nuk marrin parasysh interesat e Turqisë dhe të Qipros veriore, nuk do të mund të arrijnë sukses.

Më Shumë

Kurti në Krushë: Kemi përgjegjësinë që brezat e ardhshëm të mos kalojnë në vuajtet që kemi kaluar ne

Kryeministri Kurti ka bërë sot homazhe në Krushë të Madhe dhe Krushë të Vogël. Pas homazheve ai ka folur para gazetarëve. Ai tha se përkulet me...

Haaland fiton 426 mijë euro në javë, City dëshiron t’ia rinovojë kontratën dhe ta bëjë lojtarin më të paguar në Angli

Manchester City dëshiron ta bëjë sulmuesin e tij Erling Haaland lojtarin më të paguar në Premier League duke i dhënë atij një pagë prej...

Lajmet e Fundit