13.5 C
Prizren
E shtunë, 8 Maj, 2021

Erdogan paralajmëron tërheqjen nga Traktati i Montreux

104 admiralë turq në pension sfiduan publikisht presidentin, Rexhep Tajip Erdogan në një letër të hapur, dhe 10 prej tyre përfunduan në burg, të akuzuar për komplotin e një grushti shteti.

Nuk ishte e rastit që episodi erdhi ndërsa Erdogan e gjen veten në mes të një pasazhi politik më intensiv të karrierës së tij, pasi përkeqësimi i pandemisë dhe ekonomisë e kanë lënë presidentin të rrëshqasë në sondazhet e opinionit edhe kur ai grumbullon më shumë kompetenca.

Për të frymëzuar besnikët e partisë, Erdogan është kthyer përsëri për të paralajmëruar një nga idetë e tij të preferuara të mëdha: të ndërtojë një kanal, përmes Stambollit, nga Deti i Zi në Detin Marmara për të hapur një rrugë të re transporti paralele me Bosforin e ngushtë.

Sipas NYT, përdorimi i atyre rrugëve ujore natyrore drejtohet nga Konventa Montreux, një traktat ndërkombëtar i nënshkruar në 1936. Krahas mbështetjes së tij për projektin e ndërtimit të kanalit, Erdogan ka sinjalizuar se ai mund të heqë dorë nga traktati. Alarmi nuk vonoi të ndiqte.

Sipas traktatit, Turqia ra dakord për kalimin e lirë të anijeve civile dhe tregtare por një kontroll të rreptë të anijeve luftarake, veçanërisht të fuqive të jashtme, të cilat kanë mbajtur paqen në rajon.

Ndër të parët që kundërshtuan me forcë ishin admiralët në pension të Turqisë, të cilët fundjavën e kaluar vunë emrat e tyre në një letër të hapur duke paralajmëruar se Konventa e Montreux ishte një dokument i rëndësishëm themelues për sigurinë dhe sovranitetin e Turqisë dhe nuk duhej të vihej për debat.

Admiralët janë larg nga kundërshtarët e vetëm të kanalit. Të tjerët përfshijnë kryebashkiakun e njohur të Stambollit, Ekrem Imamoglu, së bashku me ambientalistët, ekologjistët dhe planifikuesit urban.

Por admiralët ngritën zemërim të veçantë nga Erdogan, qeveria e të cilit u tërhoq shpejt.

Dhjetë nga nënshkruesit u arrestuan të hënën dhe katër të tjerë nuk u burgosën për shkak të viteve të tyre të përparuara. Erdogan i akuzoi ata për komplotin e një grushti shteti, një akuzë toksike pas katër vjetësh me mijëra ndalime dhe spastrime që nga grushti i fundit i dështuar i shtetit.

Shumica e analistëve thanë se Erdogan dhe këshilltarët e tij e dinin pamundësinë e ndryshimit të Konventës Montreux, por që politikani veteran po e përdor çështjen për të ngritur një stuhi.

“Është mënyra e qeverisë për të lobuar për kanalin,” tha Asli Aydintasbas, një anëtar i vjetër i Këshillit Evropian për Marrëdhëniet e Jashtme.

Më Shumë

Prizren, arrestohen katër persona për posedim të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar katër persona të dyshuar për posedim të substancave narkotike, raporton PrizrenPress Arrestimet kanë ndodhur në Prizren, gjatë ditës së shtunë. Njoftimi...

Me kompletet e portokallta Shyhretja duket si vajzë e re

Shyhrete Behluli është një këngëtare që në shumë aspekte merr vëmendje për stilin e veçantë që ka.Me postime të shumta në rrjete sociale, ajo...

Kosova burimi kryesor i turistëve në Shqipëri

Sezoni turistik këtë verë në Shqipëri pritet të shënojë një rritje krahasuar me vitin e kaluar, kur kufizimet dhe situata e pandemisë Covid-19 ishte...

Kremtohen sot Pashkët Ortodokse, besimtarët rikthehen në Kisha

Besimtarët ortodoksë në mbarë vendin kremtojnë sot ngjalljen e Krishtit në meshën e pashkëve, dita më e rëndësishme në kalendarin festiv të krishterë. Të...

Hajdar Beqa i PDK-së – deputetit të VV-së: Krytë ta heki !

Deputet e opozitës sot kanë diskutuar me tensione me ministren e Jashtme Donika Gërvallën, e cila gjatë fjalimit të saj në Kuvend i akuzoi...

Sot mblidhet për herë të parë Kuvendi i Shqipërisë pas zgjedhjeve të 25 prillit

Duke filluar nga ora 10:00, sot do të mblidhet Kuvendi i Shqipërisë, hera e parë kjo pas zgjedhjeve të 25 prillit. Seanca do të nisë...

Dy të vdekur dhe 10 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Zvicra e heq Kosovën nga lista e karantinës

Zyra Federale e Shëndetësisë në Zvicër ka publikuar të dhëna të reja në lidhje me rrezikshmërinë e vendeve nga COVID-19. Sipas raportimit të gazetës zvicerane...

Surprizon Ardit Gjebrea, ja këngëtarja e famshme që do të prezantojë ‘Këngën Magjike’

Producenti dhe prezantuesi i njohur , Ardit Gjebrea na ka surpizuar teksa ka zbuluar emrin e prezantueses që do e shoqërojë në “Këngën Magjike”....

“Karantinë e vizave” për qytetarët e Kosovës

Hylije Mustafa nga Prishtina nuk mund të shkojë në Gjermani për një trajnim profesional, sepse Ambasada gjermane në Kosovë, gjatë pandemisë së koronavirusit, “ka...

Provim shtetëror për mësimdhënësit fillestarë, flasin ekspertët e arsimit

Dukagjin Pupovci, zëvendësministër i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, ditë më parë ka bërë të ditur se ky dikaster ka në plan që të...

Shkencëtarët e Universitetit të Chicagos zbulojnë trajtimin tërësisht të ri për të mundur koronavirusin

Studiuesit në Universitetin e Chicagos kanë zbuluar një trajtim tërësisht të ri potencial për COVID-19: nanogrimcat që kapin viruset SARS-CoV-2 brenda trupit dhe më...

Një film muzikor! Elvana Gjata nuk ndalet, rrëfen planet e saj të mëdha me këtë skenariste të famshme

Pas një periudhe pauzë, më 16 prill Elvana Gjata u rikthye në muzikë ashtu siç vetëm ajo di, duke sjellë albumin “Çelu” me 7...

Finalja e Evropa Ligës do të luhet në praninë e tifozëve

Finalja e Europa League do të zhvillohet më datë 26 maj në Gdansk të Polonisë. Fituesi mes Manchester United – Roma dhe Villareal – Arsenal...

Vdiq këngëtari i njohur në moshën 51 vjeçare

Ray Reyes, i njohur më shumë si anëtar i grupit Menudo, ka vdekur fatkeqësisht në moshën 51 vjeçare. Vdekja e tij u njoftua gjatë fundjavës...

Dënohet Rizan Hoxhaj që mori para në emër të burrit të prokurores nga Prizreni,Ervehe Gashi

Gjykata e ka shpallur fajtor të akuzuarin, Rizan Hoxhaj për kryerjen e veprës së ushtrimit të ndikimit në rastin e burrit të prokurores së...

Lajmet e Fundit