2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Erdogan takon sot Putin

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan do të takohet sot me homologun e tij rus në Soçi, pas ndërmjetësimit të një marrëveshjeje të dërgesës së grurit midis Moskës dhe Kievit dhe pasi një ndërhyrje e re ushtarake turke në Siri mbetet një mundësi.

Samiti me Vladimir Putin vjen në të njëjtën javë kur një anije që transportonte grurë të Ukrainës ishte në gjendje të lundronte, e para që nga fillimi i konfliktit, sipas një marrëveshjeje midis palëve ndërluftuese të rregulluar nga Kombet e Bashkuara dhe Ankaraja.

Kredencialet ndërkombëtare të liderit turk janë përforcuar nga marrëveshja që rifillon eksportet e produkteve bujqësore ukrainase dhe ruse, duke lehtësuar kërcënimin ndaj sigurisë globale të ushqimit.

Udhëtimi i Erdoganit – i teti i tij në Rusi që nga fillimi i 2019 – pason një takim trepalësh me Putinin dhe presidentin iranian Ebrahim Raisi në Teheran muajin e kaluar.

Sipas Ankarasë, në agjendë do të jenë zhvillimet rajonale dhe globale, si dhe lidhjet dypalëshe.

“Për shkak të rolit të saj në marrëveshjen e grurit, Turqia ka arritur të pozicionohet si kanali diplomatik i Rusisë në komunitetin ndërkombëtar”, tha Eyup Ersoy, hulumtues vizitor në Institutin e Studimeve të Lindjes së Mesme, King’s College në Londër.

“Ky rirregullim diplomatik e ka zhvendosur asimetrinë relacionale më shumë në favor të Turqisë dhe pritet të kufizojë, në një farë mase, rezistencën ruse kundër politikave dhe iniciativave turke në çështjet me interes të përbashkët”.

Analistët thanë se fokusi kryesor i Turqisë do të ishte pranimi i Moskës – ose të paktën mungesa e kundërshtimit të saj – ndaj një operacioni ushtarak turk në Sirinë veriore.

Rusia, një mbështetëse kryesore e presidentit Bashar al-Assad, kontrollon pjesën më të madhe të hapësirës ajrore të Sirisë veriore.

Erdogan ngriti mundësinë e një operacioni tjetër kundër luftëtarëve kurdë sirianë në maj.

Më Shumë

Specialja mund të shqiptojë edhe dënime me burgim të përjetshëm, thotë Trendafilova

Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Ekaterina Trendafilova, ka thënë se Gjykata Speciale mund të shqiptojë edhe dënime me burgim të...

Një shtëpi përfshihet nga zjarri në Rahovec

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri në Rahovec, si pasojë e ndezjes së stufës së druve, ka njoftuar Policia e Kosovës. Ekipet zjarrfikësve kanë lokalizuar...

Lajmet e Fundit