11.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

9 vjet burg për basketbollisten amerikane në Rusi

Ylli i basketbollit amerikan për femra, Brittney Griner, do të duhet të shpenzojë nëntë vjet në burg, për akuza të trafikimit të drogërave, pasi një gjykatë në Rusi e shpalli atë të fajshme.

Po ashtu, ajo do të jetë e detyruar të paguajë një gjobë prej 16 mijë dollarësh, si pjesë e dënimit.

31-vjeçarja, fituese e medaljes së artë olimpike me ekipin amerikan të basketbollit të femrave, u arrestua në muajin shkurt në një aeroport pranë Moskës. Në pajisjen e saj të cigares elektronike, u gjet një sasi vaji kanabisi dhe pas kontrolleve të mëtejshme, në disa ampula të tjera rimbushëse të pajisjes, të cilat ajo i kishte në valixhe, u gjetën sasi të tjera vaji kanabisi.

Në Rusi, lënda narkotike e kanabis sativës është e jashtëligjshme dhe posedimi i saj dënohet me burg.

Ekipi mbrojtës i basketbollistes amerikane bëri me dije se do ta apelojë vendimin, por rrethanat duket se janë kundër yllit amerikan të sportit.

Në çështjen e Greiner ka ndërhyrë në mënyrë direkte edhe vetë presidenti amerikan, Joe Biden, i cili ka bërë thirrje për lirimin e saj të menjëhershëm, pasi po e cilësonte si të jashtëligjshëm mbajtjen e saj në regjim burgu.

Në terma të gjerë, Moska po e bën gjithë këtë lojë me fatin e Greiner, për të rikthyer në Rusi një prej trafikantëve më të famshëm, i cili është kapur nga amerikanët: Viktor Bout, i njohur si “trafikanti i vdekjes”.

Ky i fundit, mund transferohet në Moskë në formë shkëmbimi për Greiner, në një rast që mund të cilësohet edhe si “diplomaci e pengjeve”.

Pavarësisht se të dy tashmë të burgosur, më shumë se sa si kriminelë, Greiner dhe Bout po trajtohen si pengje lufte, duke i bërë çështjet e tyre publike dhe mediatike, në mënyrë që të dy vendet të angazhohen për kthimin e qytetarëve të tyre në atdhe.

Mirëpo, ky shkëmbim, ende duket i largët. /Albanianpost.com

Më Shumë

Sot varroset ish-kryetari i Rahovecit, Qazim Qeska

Komuna e Rahovecit ka njoftuar se sot do të varroset ish-kryetari Qazim Qeska. Në faqen zyrtare në Facebook, komuna ka bërë të ditur se në...

KFOR ka gjetur një person me lëndime në kokë në afërsi të Krushës së Vogël (Foto)

Gjatë aktiviteteve të rregullta në mbështetje të komuniteteve lokale, ekipet ndërlidhëse dhe monitoruese të misionit KFOR të udhëhequr nga NATO, ka gjetur një person...

Lajmet e Fundit