8.8 C
Prizren
E diel, 14 Prill, 2024

Evropa në zemër

Nga Hajdar Mallaku 

(Në Parlamentin Evropian)

Në Strasburg,
Si vizitor,
Hyra i trembur
Në Parlamentin Evropian.

Jo për fajin e atdheut tim,
As për timin,
A mos për gjuhën e ndarë në dysh
Në mes të Lindjes dhe Perëndimit.

Si kambanë alarmi
Rrinë porositë e tij për ne,
Andej Lindja ndjellakeqe
Rrënon urën e baladës së re.

Si rrëcok pule
Tërhiqemi andej e këndej
E ne ende s’e shtrëngojmë dorën,
Dorën me diell të botës së re.

Te porta fjala shqip e policit:
“Mirësevini në Kuvendin e Demokracisë”,
Ndërsa në kuvendin e urtakëve
Orakulli pret flamurin tonë të pjekurisë.

Kush më mirë se Rilindasit
U lutën për besimin e ri;
Për ku ishim thirrja na fton:
Dielli lind andej nga perëndon.

Strasburg, 28. VII. 2022

Më Shumë

Tre ndeshje interesante luhen sot në Superligë, sytë te Ballkani dhe Drita

Tre ndeshje interesante do të zhvillohen sot, në kuadër të xhiros së 29-të në Superligën e Kosovës në futboll. Sfida kryesore e ditës së shtune...

Zogaj për degën e Gjykatës në Dragash: Të kthjellet, ose të mbyllet

Gjatë prezantimit të raportit të punës për tremujorin e parë të 2024-ës, kryetarja e Gjykatës në Prizren, Shpresa Emra mori kritika për degën në...

Lajmet e Fundit