-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Fëmija anarkist që tentoi të vriste Duçen

Jemi në vitin 1926. Ora shënon 17:40.

31 tetori do të shënjonte një atentat të radhës në drejtim të Benito Musolinit (ish-diktatorit italian).

Makina e tij e hapur (cabriolet) hyri në Kantonin dei Fiori, kryqëzimi midis rrugës Rizzoli dhe rrugës së Pavarësisë.

Duçe, i cili u kishte mbijetuar dy sulmeve të tjera që nga fillimi i vitit, ishte i padëmtuar.

Ata panë togerin e këmbësorisë Carlo Alberto Pasolini teksa ngërthente një djalë duke u hedhur mbi të.

Anteo Zamboni

Kjo u pasua nga një dhunë e paprecedentë, e cila u ndal vetëm kur në trotuar po dergjej trupi i torturuar i 15-vjeçarit, Anteo Zamboni.

Babai i tij ishte ish-anarkisti Mammolo Zamboni. Jo vetëm, tezja e Anteo-s ishte antifashistja e njohur, Virginia Tabarroni.

Kaq mjaftoi për të mbyllur çështjen me një dënim prej tridhjetë vitesh burgim për dy të rriturit dhe pesë vite burg për vëllezërit më të mëdhenj të Anteo-s, Ludovico-n dhe Assunto-n, të cilët konsideroheshin si “potencialisht të rrezikshëm”.

Anteo njihet në Itali si “partizani i parë” ose “fëmija anarkist”. Por, ende sot e kësaj dite ka shumë dyshime rreth atentatit të 31 tetorit.

Benito Musolini (ish-diktatori italian)

Për shembull, as nuk dihet me siguri nëse ai e ka tërhequr në të vërtetë këmbëzën.

Dëshmia e toger Pasolinit mund të përmblidhet në fjalinë: “Më kanë gjuajtur mbi shpatullën e majtë, jam kthyer dhe pashë Zambonin me pistoletë”.

Pra, askush nuk mundi të konstatonte nëse Anteo e kishte përdorur vërtet armën apo vetëm sa e mbante në dorë.

Për më tepër, linçimi i tij i menjëhershëm ngrinte një dyshim tjetër për kohën.

Libra, rrugë dhe shfaqje teatrale i janë kushtuar Anteo Zamboni-t, por në internet gjenden vetëm tre foto të tij: një në moshën shtatë-vjeçare dhe dy pas vdekjes.

E pamundur të njohësh fëmijën në trupin e adoleshentit të gjymtuar nga goditjet dhe therjet.

Në vitin 1926 i vetmi që përçmoi publikisht fundin mizor të Zamboni-t ishte pikërisht Duçe që e përcaktoi linçimin e djalit si “një akt barbar”.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Berlusconi 85-vjeçar synon Presidencën

Italia është gati të zgjedhë presidentin e ri dhe synon nxisë unitetin, pas grindjeve politike. Silvio Berlusconi mendon se është i përshtatshëm për këtë pozitë.Manjati...

Deputeti i LVV-së – opozitës: Kemi me jua përmend 20-vjetëshin për 4 vjet t’lume

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ka thënë se do t’ua përmendin opozitës 20 vjet qeverisjeje për katër vjet, raporton Gazeta Express. Abrashi tha se...

Arrestohet një person në Vërmicë, po transportonte migrantë në mënyrë jo ligjore

Policia Kufitare e Kosovës ka vënë në pranga një person, gjatë realizimit të planit operativ “Migrimi i parregullt”. Policia ka vëzhguar një automjet në të...

Anaid Kaloti flet për parashutat në BBV

Në emisionin “Expuls” nga Ronaldo Sharka në “Ora News” mbrëmjen e djeshme ishte i ftuar ish-fituesi i “Big Brother Albania” Anaid Kaloti. Ai është...

Genoa emëron trajnerin e ri

Vetëm pak ditë pasi shkarkoi nga detyra Andry Shevchenko-n, klubi italian, Genoa, ka emëruar si trajner të skuadrës, gjermanin Alexander Blessin. Blessin nuk është shumë...

Ministria e Ekonomisë: Ndahen 75 milionë euro për subvencionimin e energjisë elektrike për qytetarët dhe bizneset

Ministria e Ekonomisë njofton se ka ndarë 75 milionë euro për subvencionimin e energjisë elektrike për qytetarët dhe bizneset. Sipas ME-së, kjo ndarje është bërë...

Georgina Rodriguez: Jeta si e famshme nuk është pa të meta, më mungojnë blerjet në supermarket

Gruaja e futbollistit, Cristiano Ronaldo, Georgina Rodriguez, e ka pranuar se fama ka anën e saj negative dhe se asaj i mungon të bëjë...

Fillon rigjykimi në rastin për korrupsion ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizrenit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të hënën, ka filluar rigjykimi në rastin ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizrenit, Ilir Baldedaj, i cili...

Mbi 300 gjoba në 24 orët e fundit për mosrespektim të ligjit anti-COVID

336 gjoba për mosrespektim të ligjit antiCOVID janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Janë shqiptuar edhe 1 mijë e 167 gjoba...

Një i vdekur e 2943 raste pozitive me COVID-19 të premten

Një person ka vdekur e janë regjistruar 2943 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, ditën e premte, duke shënuar kështu rekord rastesh ditore...

Masat e reja kufizuese antiCOVID, komunat fajësojnë nivelin qendror për mosbashkëpunim

Ministria e Shëndetësisë sot pritet të shqyrtojë mundësinë për ndryshimin e masave antiCOVID, kjo pasi ditëve të fundit në vend është rritur numri i...

Zakaria në radarin e Bayern Munich

Bayern Munich do të përfitojë nga situata e kontratës së mesfushorit të Borussia Monchengladbach, Denis Zakaria, pasi thuhet se e ka ndjekur atë për...

“Nuk i kam takuar ende” Adriana Matoshi rrëfen si reaguan prindërit e të dashurit 20 vite më të ri

Goca dhe Gra – Adriana Matoshi ka dhënë një ditë më parë një intervistë, ku ka folur për sëmundjen e rëndë që iu rikthye...

Anwar harron Duan, shfaqet me një vajzë misterioze

Vetëm disa javë ndarjes nga këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, ish-i dashur i saj, Anwar Hadid, teksa mbërriti në “The Nice Guy”...

Bill Gates paralajmëron për pandemi potencialisht shumë më të këqija se Covid-19

Ndërsa rastet me Covid-19 të nxitura nga varianti Omicron po rriten në të gjithë botën, Bill Gates ka paralajmëruar për pandemi më të këqija...

Covid-19, formohen ekipet mobile të QKMF-së në shkollat e Prizrenit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, së bashku me drejtoreshën e Arsimit Luljeta Gutaj-Veselaj, drejtoreshën e Shëndetësisë Burbuqe Berisha dhe me bashkëpunëtorë, vizituam...

Lajmet e Fundit