-4.2 C
Prizren
E martë, 25 Janar, 2022

Malishevë/ Dënohet me 9 muaj burgim me kusht i akuzuari pasi pranoi fajësinë për legalizim të përmbajtjes së rreme

Sinan Gashi, i akuzuar për legalizim të përmbajtjes së rreme, është dënuar me nëntë muaj burgim me kusht nga Gjykata Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë.

Sipas aktgjykimi të shpallur të premten nga gjykatësi Njazi Morina, dënimi me kusht nuk do të ekzekutohet nëse i akuzuari nuk kryen ndonjë vepër tjetër penale brenda 2 viteve, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Ndaj të akuzuarit Gashi është shqiptuar edhe dënimi plotësues, konfiskimi i parashtresës të lëshuar nga Ministria e Punëve të Jashtme, dhe pasqyrës së llogarisë së trustit në emër të akuzuarit Sinan Gashi për periudhën 1 gusht 2002, deri më 14 tetor 2019.

Gjithashtu, ai është ngarkuar edhe me shpenzimet procedurale dhe atë, 40 euro në emër të paushallit gjyqësor dhe 30 euro në emër të kompensimit të viktimave të krimit.

Ndryshe, i akuzuari në shqyrtimin fillestar të mbajtur më 30 nëntor të këtij viti, kishte pranuar fajësinë.

Në këtë rast, i akuzuar për veprën penale “Falsifikim i dokumentit, ishte edhe Adriatik Kryeziu, por në seancën fillestare, të mbajtur më 30 nëntor 2021, me aktvendim të Gjykatës Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, është veçuar procedura penale ndaj tij, me arsye se në bazë të verifikimit të vendndodhjes së tij, nga Stacioni Policor në Malishevë, i njëjti gjendet jashtë vendit.

Sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Gjakovë, të ngritur më 29 tetor 2020, të akuzuarin Sinan Gashi e ngarkonte me veprën penale “Legalizim i përmbajtjes së rreme”, ndërsa të akuzuarin e dytë Adriatik Kryeziu, për veprën penale “Falsifikim i dokumentit”.

Sipas dispozitivit të parë të aktakuzës, i pandehuri Gashi akuzohet se me datë 12 mars 2020, me qëllim të vënies në lajthim të organin kompetent, ka shkuar në Ministrinë e Punëve të Jashtme , në departamentin për çështje konsullore, dhe ka dorëzuar dokumentin për legalizim, kinse të lëshuar nga Trusti Pensional i Kosovës, me qëllim që ta përdor si dokument valid pranë Ambasadës Sllovene.

Me këtë, Gashi akuzohej se ka kryer veprën penale “Legalizim i përmbajtjes së rreme” nga neni 395, paragrafi 1 të Kodit Penal.

Ndërsa sipas dispozitivit të dytë të aktakuzës i akuzuari Adriatik Kryeziu, akuzohet se me datë ende të pa vërtetuar e vitit 2019, e deri më datë 12 mars të vitit 2020, pasi fillimisht merret vesh me të akuzuarin Sinan Gashi, në Administratën Tatimore të Kosovës në Malishevë, i siguron dhe i përpilon dokument të falsifikuar me qëllim të shfrytëzimit të tij si origjinal kinse të Trustit Pensional si punëtor i firmës “Ujvara”.

Tutje në dispozitivin e dytë thuhet se, i akuzuari Kryeziu në mungesë te zyrtarit pranë zyrës së ATK-së e vulos dokumentin, të cilin dokument ia jep në shfrytëzim të akuzuarit Sinan Gashi për ta shfrytëzuar për vizë sllovene pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme, për të cilin dokument merr shumën prej 300 euro.

Me këtë, Kryeziu akuzohet se ka kryer veprën penale “Falsifikim i dokumenteve ” nga neni 390, paragrafi 1 të Kodit Penal. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

KMDLNj: Kërkesa e ZRRE-së rrezikon mbijetesën e qytetarëve

Nga Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj) po thonë se kërkesa e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) për...

Benzema: Ai që kritikon Messin nuk di asgjë rreth futbollit

Karim Benzema ka dhënë disa komente lidhur me Lionel Messi, dikur rivalin e tij më të frikshëm. Ylli francez i Real Madrid, Karim Benzema po...

Moti sot: Temperatura në minus dhe reshje shiu e bore

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot priten reshje shiu dhe bore. Në njoftimin e IHK-së bëhet e ditur se temperaturat minimale do të...

Ish-kryetari i Malishevës deklarohet i pafajshëm për korrupsion, prokuroria thotë se do të vërtetohet fajësia e tij

Ish-kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, i cili po akuzohet për korrupsion, është deklaruar i pafajshëm për veprën penale që i vihet në...

“Jep dorëheqje ose 60 plumba i ke në kokë”/ Duka e zbulon mesazhin që e mori pak para shpërthimit

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, ka folur përsëri për shpërthimin e tritolit të vendosur në banesën e tij. Duka tha se nuk...

IKSHPK: Vaksiohuni se Omicron po përhapet me intensitet të lartë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), u ka bërë thirrje sërish qytetarëve që të respektojnë masat antiCOVID-19. IKSHPK ka theksuar se varianti Omicron...

Ana e “errët” e Georgina Rodriguez, akuzat që hedh xhaxhai ndaj saj: Ronaldo ka një grua të keqe

Ishte krejtësisht e panjohur derisa në jetën e saj hyri Cristiano Ronaldo. Bukuroshja që i rrëmbeu zemrën yllit të fushës së blertë, tanimë është...

106 vjetori i vrasjes së Isa Boletinit

Sot janë bërë 106 vjet që nga vrasja e Isa Boletinit. Isa Boletini u lind me 15 janar të vitit 1864 në Boletin, ka qenë...

Rrahja brutale në Prizren, zbardhet sesi ndodhi komplet ngjarja

Gjykata Themelore në Prizren, ia ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej tridhjete ditë të pandehurit L.U., për shkak të dyshimit të bazuar...

Aksident i rëndë në Itali, vdesin 5 të rinj

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Itali ku si pasojë kanë humbur jetën 5 persona, katër djem dhe një vajzë. Mediat vendase bëjnë me dije...

Një muaj paraburgim për dy prizrenasit, ua morën qytetarëve deri në 500 euro për t’i pajisur kinse me vizë

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë ndaj të pandehurve H.B., dhe Z.D., për shkak të dyshimit të...

Spitali i Prizrenit, 3 pacientë po trajtohen me COVID -19

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, ka njoftuar se trajtim mjekësorë aktualisht janë duke marr 111 pacientë të gjithë të pozitiv me COVID-19. Përveç...

Caktohet ekspertizë financiare në gjykimin ndaj menaxherit të prokurimit në Dragash

Pranë, Departamentit për Krime të Rënda të Gjykatës Themelore në Prizren, ka vazhduar edhe sot gjykimi ndaj të akuzuarit Nuro Ismaili., i cili po...

Artan Abrashi: Shumë shpejt do të rikthehet Kosova B

Deputeti i VV-së, Artan Abrashi tha Kosova B shumë shpejt do të rikthehet në funksionim. Abrashi në ‘dPt te Fidani’ në T7 tha se nuk...

Mediumet ndërkombëtare shkruajnë për suksesin historik të Kiana Kryeziut

Kualifikimi historik i Kiana Kryeziut në Lojërat Olimpike ka bërë jehonë edhe në mediat ndërkombëtare. Gjiganti mediatik, The Washington Post i ka kushtuar një artikull...

“Izraeli humbet shumë nga një luftë midis Rusisë dhe Ukrainës”

Në takimin e tij me Vladimir Putin në Soçi tetorin e 2021-shit, Naftali Bennett propozoi mbajtjen e një samiti midis presidentit rus dhe homologut...

Lajmet e Fundit