-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Hulk dhe Diego Costa ndihmojnë Atletico Mineiro-n të shpallet kampion i Brazilit pas gjysmë shekulli

Skuadra e Atletico Miniero-s është shpallur kampion i Brazilit, pas një pritje prej plot 50 vjetësh.

Titullin e fundit dhe të njëkohësisht të parin në historinë e tyre, ata e kishin fituar në vitin e largët 1971.

Ndërsa këtë herë ata u shpallën matematikisht kampionë, dy javë pa përfunduar kampionati në Brazil, falë fitores në udhëtim ndaj Bahia-s me shifrat 2:3.

Një sukses i merituar për Atletico Mineiro-n që e çoi përkohësisht në +11 pikë avantazhin ndaj Flamengo-s së vendit të dytë në renditjen e Serisë A braziliane.

Një titull i fituar nën shenjën e dy emrave të mëdhenj të futbollit, ish-sulmuesit të Porto-s dhe Zenit-it, Hulk që është pjesë e skuadrës nga Mineirao që nga fillimi i këtij viti dhe Diego Costa-s, ish-sulmuesit të Atletico Madrid-it e Chelsea-t, i cili u bashkua me këtë skuadër në muajin gusht të këtij viti.

Hulk ishte më meritori për këtë titull të fituar nga Mineiro i cili shënoi 18 gola dhe dhuroi shtatë asistime brenda 34 ndeshjeve, që është edhe golashënuesi më i mirë në ligën braziliane

Ndërsa edhe Diego Costa kontribuoi me pesë gola dhe një asistim gjatë 17 paraqitjeve, derisa edhe ish-mesfushori i Napoli-t e Valencia-s, Eduardo Vargas, regjistroi një sezon të mirë, duke ndihmuar skuadrën me nëntë gola të realizuar dhe katër asistime.

Me një trajner si 58 vjeçari Cuca në stol por edhe me emra të tjerë si kiliani Matias Zaracho, Keno apo edhe ish-futbollisti i Inter-it dhe Romës Dodo, bardhezinjtë nga Belo Horizonte bënë një nga sezonet më të mira në histori të klubit.

Në transfertën ndaj Bahia-s, Atletico Mineiro duhej vetëm të mos humbiste për tu shpallur kampionë, por ata u gjenden në disavantazh të dy golave në pjesën e parë.

Por mysafirët brenda një periudhe kohore prej pesë minutash, arritën të përmbysnin gjithçka.

Ishte fillimisht Hulk që ktheu në gol një penallti në minutën e 73-të, pastaj braziliani tjetër, Keno, shënoi dy gola të shpejtë në minutat 74 dhe 77, për të rikthyer festën e klubit të tij, pasi sollën në Belo Horizonte titullin e dytë kampion në historinë e klubit.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Shefi i Zyrës së Prokurimit në Prizren lirohet nga akuza për korrupsion

 Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim lirues për Isa Osmankaj, shef i Zyrës për Prokurim në Komunën e Prizrenit, i cili po akuzohej...

Prizreni 16 fiton në Ligën Unike

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Kamza Basket me rezultat 86:95 (17:26, 7:22, 33:23, 29:24), në kuadër të xhiros së tetë të Ligës Unike. Fillimi...

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Një person ka vdekur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia, i njëjti jetonte vetëm dhe është gjetur nga të afërmit pa shenja jete. Në vendin...

Vetëvendosje në Prizren mbetet pa një asambliste, ja kush dha dorëheqje

Asamblistja në komunën e Prizrenit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Nazife Kokollari – Tahiri, ka njoftuar se ka dhënë dorëheqje nga ky subjekt politik. Asamblisja...

Dyshohet se e kërcënoi burrin e saj me vrasje, arrestohet 40 vjeçarja në Prizren

Një 40 vjeçare me inicialet S.H., është arrestuar sot nga Policia e Kosovës, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale të kanosjes...

Mbi 300 gjoba në 24 orët e fundit për mosrespektim të ligjit anti-COVID

336 gjoba për mosrespektim të ligjit antiCOVID janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Janë shqiptuar edhe 1 mijë e 167 gjoba...

Messi do të mbetet te PSG-ja

Lionel Messi do të qëndrojë te Paris Saint-Germaini. Mediat spanjolle kanë raportuar se ylli argjentinas mund të largohet nga Parisi pasi nuk është i...

554 vjet nga vdekja e Skënderbeut

Sot mbushen plot 554 vjet nga vdekja e figurës legjendare të Gjergj Kastriot Skënderbeu, më 17 janarin e vitit 1468, në Lezhë. Gjergj Kastrioti, Heroi...

Rrokulliset një veturë tek “Qafa e Duhlës”, lëndohet një person

Një person ka marrë lëndime trupore pas një vetaksidenti që ndodhur në vendin e quajtur “Qafa e Duhlës”, në magjistralen Shtime-Suharekë. Vozitësi e ka humbur...

Kryetari i Malishevës priti në takim pune ministrin Damka

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, ka pritur sot në takim pune, Ministrin e Ministrisë së Zhvillimit Rajonal, Fikrim Damka, me të cilin...

Rritja e rasteve me COVID-19, Ambasada e Gjermanisë redukton numrin e termineve për viza

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka njoftuar se e kanë reduktuar numrin e termineve për aplikime për viza. Sipas njoftimit të kësaj ambasade, vendimi për...

Ralf Rangnick: Pogba duhet të luajë mirë me Manchester United, mund ta ndihmojë vetën për t’u transferuar diku!

Ralf Rangnick pranon se Paul Pogba mund të përdorë muajt e fundit të sezonit si trampolinë për ta ndihmuar atë të largohet nga Manchester...

Anwar harron Duan, shfaqet me një vajzë misterioze

Vetëm disa javë ndarjes nga këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, ish-i dashur i saj, Anwar Hadid, teksa mbërriti në “The Nice Guy”...

47 vjet nga vdekja e shkrimtarit dhe intelektualit, Ernest Koliqi

Përkujtohet sot ndarja nga jeta e shkrimtarit Ernest Koliqi. Muzeu Historik Kombëtar solli në vëmendjen këtë figurë të rëndësishme të letrave shqipe. Më 15 janar...

Në fund të betejës së gjatë ligjore, pasuria e Prince vlerësohet me 156.4 milionë dollarë

Pasuria e këngëtarit amerikan të ndjerë të popit Prince, emri i plotë i të cilit është Prince Rogers Nelson, përfshirë katalogun e tij të...

Latifi dhe drejtoresha Sallteku takohen me punonjësit shëndetësorë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi i shoqëruar nga nënkryetari, Fatmir Iska dhe drejtoresha e Shëndetësisë dhe Përkujdesjes Sociale, Saranda Sallteku, kanë vizituar...

Lajmet e Fundit