3.1 C
Prizren
E enjte, 25 Shkurt, 2021

Fermerët në Prizren kërkojnë subvencionimin e kredive nga Ministria e Bujqësisë

Fermerët në Prizren kërkojnë nga Ministria e Bujqësisë subvencionimin e kredive në bujqësi për të pasur bujqit kushte dhe mekanizëm më të avancuar në zhvillimin e fermave të tyre në bujqësi.

Ndërsa, ministri në detyrë i Bujqësisë, Besian Mustafa gjatë takimit me fermerët në Arbanë të Prizrenit tha se të gjitha kërkesat e bujqve edhe këto për kredi do të inkorporohen në programin e MPMZHR-së.

Mustafa tha se dyfishimi i subvencioneve për bujqit ka pasur efekte pozitiv në zhvillimin e bujqësisë dhe motivimin e fermerëve për punën e tyre.

“Janë vizita të rregullta në kuadër të përmbylljes së vitit 2020 dhe fillimit të vitit 2021, pasi që ka një rol të dyfishtë, e para është që të shohim rezultatin e punës ose edhe ngecjet eventuale nga puna e jonë 2020 dhe natyrisht për të marrë informata nga blegtorët dhe fermerët dhe këto informatat pastaj t’i inkorporojmë në programet 2021 e tutje. Po shihet se dyfishimi i subvencioneve nga viti i kaluar ka një efekt pozitiv, natyrisht për të vazhduar dhe përfunduar të gjitha pagesat, në këtë drejtim nga java e parë e shkurtit të gjitha këto pagesa do të përmbyllen sa më shpejt në mënyrë që fermerët dhe blegtorët të kenë sa më shumë fonde në llogaritë e tyre”, u shpreh Mustafa.

Kurse, fermeri Driton Krasniqi nga Prizreni, i cili posedon 240 krerë lopë qumështore, tha se ministri Mustafa ka ofruar përkrahje të vazhdueshme për punën e tyre në bujqësi, ndërsa kërkoi që të subvencionohen normat e interesit për kredi në bujqësi.

“E dhashë një propozim që të subvencionohet kreditimi në bujqësi dhe për subvencionet të ketë kontroll dhe të mos jepen pa kritere të caktuara”, u shpreh ai.

Ministri Mustafa ka vizituar edhe fermerë të tjerë në Prizren, Zhur dhe Dragash. /KP/

Më Shumë

Shefi i UNICEF-it: Duket sikur jam i vetmi me maskë në Prizren

Shefi i zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Murat Sahin, gjatë një vizite në Prizren, ka kritikuar për mos vendosjen e maskave kundër COVID-19. Përmes një...

Pesë të vdekur e 285 raste pozitive në 24 orët e fundit në Kosovë

Pesë persona kanë vdekur dhe 285 raste me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit. Këto rezultate kanë dalë pas testimit të 3.196...

Një i vdekur nga Covid në Prizren

Tre persona kanë vdekur nga koronavirusi në Kosovë në 24 orët e fundit. IKSHPK-ja ka njoftuar se nga 3.104 testime, 260 persona kanë rezultuar...

Tre të vdekur nga Covid-19 në Kosovë

Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Ferizaj 1 rast (84 vjeç), Gjilan...

Një top sulmues evropian pritet ta zëvendësojë Mbappen te PSG

Sulmuesi francez Kylian Mbappe është bërë një nga emrat më të mëdhenj në futboll në vitin 2021. Ai ishte qartësisht një yll i dëshmuar...

Nëse e shihni këtë person, lajmëroni menjëherë policinë

Policia e Kosovës  ka kërkuar ndihmë për kapjen e një personi në kërkim. Personi i kërkuar është Ramadan (Feriz) Sopaj i lindur me 03.05.1955 n?...

E vodhën dhe e therën një person, arrestohen dy grabitësit në Suharekë

Policia e Kosovës ka arritur t’i arrestojë dy grabitës në fshatin Sopijë të Suharekës, të cilët kishin sulmuar me thikë dhe e kishin vjedhur...

Kreu vjedhje një vit më parë, gjykata e Prizrenit i cakton një muaj paraburgim të dyshuarit

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj...

Në Prizren regjistrohen 10 raste të reja me koronavirus

Dhjetë raste të reja me koronavirus janë regjistruar sot në komunën e Prizrenit. Një gjë e tillë është bërë e ditur nga Instituti Kombëtar i...

Glauk Konjufca: Jam i bindur që me votat e diasporës VV e kalon 50%

Anëtari i Kryesisë së Vetëvendosjes, Galuk Konjufca, në emisionin DPT te Fidani në T7, është shprehur i bindur se partia e tij e kalon...

Vdes në burg mafiozi famëkeq italian, Raffaele Cutolo – “Profesori”

Një nga shefat më të frikshëm të mafisë në Itali, i cili e kishte udhëhequr bandën Camorra nga burgu, ka vdekur në qelinë e...

Prezantohet si sigurim i Kuvendit dhe ia merr gati 3 mijë euro prizrenasit për ta nxjerr nga burgu, arrestohet

Policia e Kosovës ka arrestuar një burrë në Prizren, meqenëse i njejti duke thënë se punon në sigurim të Kuvendit të Kosovës e kishte...

Sulm fizik në Krushë të Madhe

Një person është sulmuar fizikisht nga tre të tjerë në fshatin Krushë të Madhe. Viktima ka pësuar lëndime trupore. “Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovarë...

Sot ‘Derby della Madonnina’

AC Milan do të ndeshet me Interin në kuadër të xhiros së 23-të të Serie A sot në orën 15:00. Edhe trajnerët e skuadrave Stefano...

Motër e vëlla gjenden në Prizren, mësohet arsyeja e daljes nga shtëpia

Një prind nga fshati Vranjak i Rahovecit i ka raportuar si të zhdukur në polici djalin dhe vajzën e tij. Fëmijët e moshës 13 dhe...

“Young Queen” nga Mimoza, dedikim për Kosovën

Këngëtarja kosovare e cila po e zhvillon karrierën e saj muzikore jashtë kufijve, Mimoza, e ka lansuar videoprojektin e ri me titull “Young Queen”,...

Lajmet e Fundit