17.8 C
Prizren
E diel, 14 Gusht, 2022

Filloi edicioni i 59-të i Mbrëmjeve strugane të poezisë

Me pjesëmarrje të rreth njëzet poetëve të huaj me video lexime, dhe po aq poetë të vendit, si dhe me interpretimin e “Mallit për jugun”, nga strugani i njohur Milladinov, në gjuhën maqedonase, shqipe, angleze dhe franceze, në hotelin “Drim” në Strugë, filloi edicioni i 59-të i Mbrëmjeve strugane të poezisë, transmeton MIA.

Në kushte të pandemisë, me respektim maksimal të protokolleve, festivali më i vjetër poetik në botë e vazhdoi traditën, përmes videos apo edicionit hibrid.

Në hapje, drejtori i festivalit, Todorçe Tasevski, potencoi se organizuesit, kësaj distance të detyrueshme, do t’i kundërvihen me fuqinë e poezisë.

Në ditën e dytë të MSP, është prezantimi i fituesit të sivjetmë të “Kurorës së artë”, poetit izraelit, Amir Or.

Në pamundësi për të marrë pjesë në festival, laureati do të ketë video fjalim dhe lexim poetik.

Or është poet i shquar izraelit, shkrimtar dhe eseist, i njohur si zëri kryesor i gjeneratës së re të letërsisë botërore. Është autor i 13 përmbledhjeve me poezi, prej të cilave më të rejat janë: “Gjahu” – poezi të zgjedhura 1977-2013 (2013), “Krahët” (2015) dhe “Fëmija” (2018). Poezitë e tij janë përkthyer në 50 gjuhë dhe janë publikuar në revista poetike, antologji dhe ueb-faqe letrare, si dhe në 33 libra nëpër Evropë, Amerikë dhe Azi. Romanet e tij janë “Kënga e Tahiras” (2001), epope fiktive në vargje, dhe “Mbretëria”, roman për jetën e mbretit David.

Më Shumë

Vdes një 23-vjeçar pas një vetaksidenti në Studeqan të Suharekës

  Një 23-vjeçar ka vdekur pas një vetaksidenti në fshatin Studeqan të Suharekës. Lajmin për Klankosova.tv e ka konfirmuar udhëheqësi i i zyrës së operatives në...

Përkujtohet shkrimtari disident, Kasëm Trebeshina

Shkrimtari, dramaturgu dhe poeti disident, Kasëm Trebeshina, përkujtohet sot në ditën e lindjes. Kasëm Trebeshina u lind në Berat më 8 gusht 1926. Filloi studimet...

Lajmet e Fundit