3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Filmi “La Grande Bellezza” i Paolo Sorrentinit, më i miri në Europë

La Grande Bellezza-filmFilmi “La Grande Bellezza” (Bukuria e madhe) e regjisorit italian Paolo Sorrentini është shpallur filmi më i mirë i Europës për këtë vit. Shpallja është bërë në ceremoninë e 26 të dorëzimit të çmimeve evropiane të filmit, të shtunën në mbrëmje, në Berlin.

Ky film ishte të shtunën fitues i shumëfishtë, pasi që ai fitoi edhe tre çmime të tjera- Paolo Sorrentini e fitoi Çmimin e Europës për regjisorin më të mirë, aktori në rolin kryesor,Toni Servilo fitoi Çmimin për aktorin më të mirë, ndërsa filmi ka marrë edhe Çmimin për montazhin më të mirë.

Filmi i Sorrentinit është kandidat i Italisë për ‘Oskar’ për filmin më të mirë të huaj.

Më Shumë

Gresa tregon për gjendjen shëndetësore të babait të saj pasi u godit nga vetura

Një veturë e ka goditur bashkëshortin e këngëtares, Shkurta Fejzës, Hajrush Behlulin. Për gjendjen e tij është deklaruar vajza e tyre, Gresa Behluli, shkruan...

“Do të shkoj në shtëpi ta marr Kallashnikovin dhe do t’ju vras të gjithëve”, si u kërcënuan pjesëtarët e KFOR-it

Pjesëtarët e KFOR-it italian janë kërcënuar me vrasje nga dy persona në fshatin Lubiçevë të Prizrenit. Dy të dyshuarit lidhur me rastin tashmë janë prangosur...

Lajmet e Fundit