8.8 C
Prizren
E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Gati 200 ukrainas të vrarë, mes tyre edhe fëmijë

Agjencia e lajmeve britanike, Reuters shkruan se janë vrarë 198 ukrainas, duke përfshirë tre fëmijë, si rezultat i pushtimit rus.

Ky informacion u raportua fillimisht nga Interfax, duke cituar ministrin ukrainas të shëndetësisë Viktor Lyashko.


Ai tha se 1,115 njerëz janë plagosur, duke përfshirë 33 fëmijë. Ishte e paqartë nëse i referohej vetëm viktimave civile, raporton theguardian.

Më herët, kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, tha se 35 persona, përfshirë dy fëmijë, u plagosën vetëm gjatë përleshjeve të fundit në kryeqytet.

Ai shtoi se aktualisht nuk ka prani të madhe ushtarake ruse në Kiev, por ka frikë se grupet diversante ruse janë aktive.

Më Shumë

Vetura godet për vdekje këmbësoren në Prizren

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në orët e hershme të mëngjesit ka ndodhur një aksident me fatalitet në Prizren, ku vetura...

Krasniqi thotë se propozimet e PDK-së për dialogun po merren si model

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, vlerëson se kërkesat e dhe propozimet që i ka dhënë ai dhe partia e tij për...

Lajmet e Fundit