14.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Gjithçka në dorën e Vetëvendosjes

Kurti-Haradinaj14-14Rezultatet e zgjedhjeve të 8 qershorit e kanë faktorizuar edhe më shumë Lëvizjen Vetëvendosje në skenën politike kosovare, vlerësojnë analistët. Sipas tyre përfshirja e VV-së në qeverinë e ardhshme të Kosovës së bashku me Bllokun LDK- AAK-NISMA, do të ishte e shëndetshme për ekzekutivin e ri, madje edhe duke e drejtuar dialogun me Serbinë.

Analisti Nexhmendin Saphiu, ka theksuar se nuk do të kishte asgjë të keqe nëse VV-ja do ta drejtonte dialogun në mes Prishtinës dhe Beogradit, megjithëse kjo gjë sipas tij, më shumë do t’i shkonte përshtati të parit të AAK-së, Ramush Haradinaj.

Spahiu mendon se përfshirja e VV-s në qeveri , së bashku me bllokun LDK- AAK-NISMA, do të ndihmonte në krijimin e një qeverie stabile dhe do ta parandalonte shantazhimin e qeverisë nga “Lista Srpska”.

“Shumë më mirë do të ishte që jeta e qeverisë së ardhshme të varej nga VV-ja, sesa nga ‘Lista Srpska’. Duhet vlerësuar fleksibilitetin e treguar nga VV-ja, për dallim nga ajo që e kemi parë në të kaluarën kaluara, në raport me një temë siç është dialogu Kosovë- Serbi. Konsideroj që është shumë me rëndësi që VV-ja e ka kuptuar qe dialogu është në dobi të Kosovës. Nëse Serbia nuk do t’i ishte nënshtruar presionit të bërë nga ana e miqve të Kosovës, zyrtarët e këtij shteti në asnjë rast nuk do të pranonin të dialogonin me liderët kosovarë”, ka thënë Spahiu për Telegrafin.

Profesori i Shkencave Politike në Universitetin e Prishtinës, Bekim Baliqi, ka theksuar se faktorizimi i Lëvizjes Vetëvendosje në skenën politike kosovare, është si rezultat i zgjedhjeve të 8 qershorit.

Sipas tij, kjo lëvizje, në pozitën të cilën ndodhet për momentin, e ka komoditetin që të vendos kushte përballë bllokut trepalësh.

“VV-ja së bashku me bllokun opozitar LDK, AAK dhe Nisma, është formula e cila do të garantonte ndërtimin e një qeverie stabile. Hyrja e VV-së në qeveri do ta mënjanonte fuqinë e ‘Listës Srpska’, brenda ekzekutivit të ardhshëm kosovar”, ka thënë Baliqi për Telegrafin.

Baliqi mendon se janë të mëdha gjasat që vendi përsëri të shkojë në zgjedhje. Sipas tij, përsëritja e procesit zgjedhor nuk do të kishte dhënë ndonjë zgjidhje afatgjatë të ngërçit politik të krijuar në Kosovë pas 8 qershorit, veçse do të ishte një tentim për të improvizuar diçka.

Ndryshe, blloku trepalësh LDK-AAK-NISMA shpreson ende që ta përfshijë Lëvizjen Vetëvendosje në Qeveri, me pretendimin për ta drejtuar vendin në mandatin e ardhshëm, edhe pse disa tentativa për marrëveshje kanë dështuar.

Lëvizja Vetëvendosje ia ka bërë të qartë Bllokut Opozitar se nuk do të pranojë të hyjë në Qeveri nëse nuk e lejojnë që ta udhëheqë Dialogun vetë.

Sekretari i Përgjithshëm i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj, ka thënë se nga pesë kriteret që ka vënë kjo Lëvizje, ka mbetur vetëm edhe çështja e dialogut që të pranohet nga Koalicioni LDK-AAK-Nisma.

Rexhepi: Lista Serbe ka qenë gjithherë e dirigjuar nga Vuçiqi

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Emilia Rexhepi, tha se sonte kishte shikuar adresimin e presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, në një media serbe dhe kishte vërejtur ndryshimin...

Koloneli Aubrey Herbert, miku i madh i shqiptarëve

Më 26 shtator 1923, u nda nga jeta koloneli i nderuar dhe miku i madh i shqiptarëve, Aubrey Herbert. Kontributi i tij për Shqipërinë...

Lajmet e Fundit