31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Gjithnjë e më shumë serbë po i kalojnë pushimet verore në Shqipëri

Shqipëria, prej vitesh, është kthyer në një nga destinacionet e preferuara për pushime verore nga turistët serbë, duke u bërë po aq i njohur sa Greqia, Turqia, Mali i Zi dhe Egjipti, shkruan media serbe “Serbian Monitor”.

Një nga faktorët kryesorë pse turistët serbë zgjedhin bregdetin shqiptar, “është çmimi i pushimeve në tokën shqiptare”, vijon “Serbian Monitor”, përcjell Albanian Post.

Ndërkohë, sipas Dragan Subotiç, përfaqësues i nismës TAS (Agjencitë Turistike të Serbisë), vihet re një interesim më i lartë i pushuesve nga Serbia për Shqipërinë.

 

 

Durrës – foto ilustruese

Në një intervistë për median serbe, “Biznis.rs”, ai shpjegon se, në dy vitet e fundit, për shkak të masave anti-COVID, turistët kanë pasur një numër të kufizuar destinacionesh pushimesh, ndërkohë që, gjatë asaj periudhe, Shqipëria kishte kushte shumë të ndryshme hyrjeje.

“Kjo është pikërisht arsyeja pse Shqipëria u shfaq në tregun tonë”, thotë Subotiç, i cili shton edhe se njerëzit nga Serbia, të cilët kishin vizituar një herë Shqipërinë, ishin larguar me përshtypje pozitive, “për t’u rikthyer sërish”.

“Si në sezonet e mëparshme, njerëzit nga Serbia janë mjaft të interesuar për pushimet verore në Shqipëri”, ravijëzon ai.

Sakaq, sipas “Serbain Monitor”, turistët serbë qëndrojnë kryesisht shtatë deri në 10 net në plazhet e Shqipërisë.

Ksamil – foto ilustruese

“Rajonet më interesante për pushimet verore janë Durrësi, Ksamili dhe Saranda, nga të cilët kjo e fundit kufizohet me Greqinë”, thotë Subotiç.

Sa u përket çmimeve, përfaqësuesi i nismës TAS shtjellon se kjo varet sa nga periudha, nevojat, apo dëshirat e turistëve, pasi “mund të gjesh akomodim duke filluar nga një apartament i thjeshtë deri te hotelet më luksoze”.

Në përmbyllje, ai thekson edhe se darka në restorant është shumë më e lirë se në Beograd dhe Novi Sad, ndërkohë që turistët ndihen plotësisht të sigurt në Shqipëri.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Ky është 25 vjeçari i arrestuar për therjen me thikë në Prizren

Një person është lënduar si pasojë e therjes me thikë në Prizren. Burimet e Gazetës Sinjali bëjnë me dije se personi që u arrestua nën...

Mungesa e punëtorëve fut Kosovën në krizë

Orar i stërzgjatur i punës, mohim i pushimit vjetor, punë pa kontratë, pagë e ulët e me vonesa - janë ankesat që, ndër vite,...

“Loyola-Gymnasium” arrin 81.45 për qind në Testin e Arritshmërisë

Bazuar në të dhënat e publikuara nga Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), nxënësit e klasave të nënta të “Loyola-Gymnasium” kanë treguar...

Zelensky krahason sulmin rus me atë të Hitlerit

Volodymyr Zelensky, president i Ukrainës e ka krahasuar sulmin rus ndaj vendit të tij si sulmet e papritura të Hitlerit ndaj Bashkimit Sovjetik në...

Theret me thikë një 15 vjeçar në Prizren

Një 15 vjeçar është ther aksidentalisht me thikë në Prizren. Ngjarja ka ndodhur mbrëmë në rrugën ‘Reshat Krajgdiu’. 15 vjeçar i është therur aksidentalisht me thikë...

Një letër e detajuar e Lasgush Poradecit

Një letër e mrekullueshme që Lasgush Poradeci i dërgon kompozitorit Kristo Kono në vitin 1948, pasi ky i fundit kishte kompozuar për poezitë e...

Përleshje në Prizren: Theret me thikë një person, dërgohet në spital

Një ngatërresë mes të rinjve ka ndodhur sot në lagjen Ortakoll të Prizrenit, rreth orës 13:30, raporton Gazeta Sinjali. Përleshja, motivet e së cilës...

Haxhiu: Procesi i Vettingut s’ka të bëjë me emra të përveçëm, pres takim me liderët opozitarë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë se ka qenë rrugë e vështirë deri në finalizimin e koncept-dokumentit për Vettingun. Ajo ka thënë se ...

Shkurorëzime rekorde: Për katër muaj 18 çifte i dhanë fund martesës në Prizren

"Derisa vdekja të na ndajë!”, është fjalia më e ëmbël që dëgjohet kur një çiftë kurorëzon dashurin e tyre me martesë. Por, shumë çifte...

Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Kuvendi nuk ka kaluar projektligjin për tërheqjen e 30 përqind të mjeteve nga Trusti. Nga 102 deputetë në sallë, 44 votuan për, 57 kundër dhe...

Vdiq regjisorja Vjosa Berisha

Regjisorja e njohur Vjosa Berisha, ka ndërruar jetë sot. Këtë e bëri të ditur bashkëshorti i saj, Fatos Berisha, përmes një njoftimi mortor në Instagram. ”Me...

Prizren: Klienti i TEB raporton në polici se dikush ia keqpërdori kartelën, bleu gjësende rreth 200 euro

Prokuroria Themelore në Prizren ka nisur hetimet për një rast të keqpërdorimit me kartela bankare, që dyshohet të ketë ndodhur dje, në orët e...

Edhe Lajçak joshet nga bukuritë e Prizrenit

Përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së  për Dialogun Prishtinë- Beograd dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Laj?ák po qëndron për vizitë në...

Albena Reshitaj thotë se do votojë pro Trustit, shkak rritja e çmimeve

Deputetja nga radhët e AAK-së, Albena Reshitaj, ka thënë se në seancën e sotme të Kuvendit, do të votojë pro tërheqjes së 30 përqind...

“Kosovës t’i hiqen vizat”, kjo është letra që Shchneeberger i ka shkruar Macron-it, por s’mori përgjigje

Këshilltarja lokale e Bashkimit Evropian, Kati Shchneeberger, i ka shkruar një letër presidenti francez, Emmanuel Macron, duke i kërkuar që Kosovës t’i hiqen vizat,...

ARKEP: Kosova ka mbi 1 milion e 700 mijë e përdorues të telefonisë mobile

Autoriteti Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP) ka publikuar raportin “Pasqyrë e Tregut të Komunikimeve Elektronike”, i cili përfshinë ecurinë e indikatorëve kryesorë...

Lajmet e Fundit