-7.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Gjykata e Apelit anashkalon aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese

Gjykata-qekiqiGjykata e Apelit nuk e ka përfillur aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese kur kishte vendosur që ta lironte Ukë Rugovën nga paraburgimi.

Është bazuar në imunitetin e deputetit si bazë ligjore që masën e paraburgimit t’ia shndërronte në masë të paraqitjes në polici dy herë në javë, shkruan Koha Ditore.

E prokurori që kishte urdhëruar të premten arrestimin e Rugovës me të dalë nga qendra e paraburgimit i është referuar shpërbërjes së Kuvendit të Kosovës më 7 maj. Prej ditës që shumica e deputetëve vendosën ta shpërbëjnë Kuvendin për t’u hapur rrugë zgjedhjeve të reja, Ukë Rugova nuk është më deputet.

Mirëpo, Gjykata e Apelit si dhe Prokuroria kanë anashkaluar aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës të 20 shtatorit 2012 lidhur me imunitetin. Kushtetuesja kishte dhënë interpretimin se deputetët mund të ndalohen dhe arrestohen, madje edhe gjatë kohës sa janë duke kryer detyrat në Kuvend.

Më Shumë

Gjykata e Prizrenit ia vazhdon paraburgimin Dibran Hoxhës dhe pesë të dyshuarve të tjerë

Gjykata e Prizrenit ia ka vazhduar paraburgimin Dibran Hoxhës dhe pesë të dyshuarve të tjerë për rastin e vrasjes së 31-vjeçarit nga Kukësi. Në orët...

Lajçak viziton të hënën Kosovën

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, pritet të vizitojë Kosovën më 6 shkurt, derisa, sipas...

Puhi

Lajmet e Fundit