19.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

Gjykata Speciale kundër UÇK’së mund të dështojë

KuvendiKosoves9-21Në sistemin parlamentar nuk është e njohur politika kur legjislatura në ikje ua lënë barrë legjislaturave në ardhje ndryshimin e ligjeve dhe Kushtetutës.
Përkundrazi, me përfundimin e mandatit të një legjislature, projektet e papërfunduara të cilat janë sponsoruar nga Qeveria, kthehen në pikën zero.

Ndryshimet mund të priten vetëm hipotetikisht, shkruan Tribuna.

Kështu, tendenca e Qeverisë së Kosovës për ta futur legjislaturën e ardhshme në obligime për t’i ndryshuar ligjet dhe dispozitat kushtetuese të cilat janë “afektuar” nga vazhdimi i mandatit të EULEX dhe aprovimi i Gjykatës Speciale, mund të dështoj

Më Shumë

S’ka vija të kuqe për PDK-në, thotë Haxhi Avdyli i Guxo-s

Deputeti i Guxo-së, Haxhi Avdyli, ka thënë se vijat e kuqe nuk janë të mira në politikë, kështu duke nënkuptuar se nuk ka vija...

Këngëtarja e njohur ndahet nga i dashuri i saj 30 vjet më i ri

Madonna është ndarë nga i dashuri i saj 35 vite më i ri. Kështu bëjnë të ditur mediat e huaja, gjersa thonë se kjo ndodhur...

Lajmet e Fundit