9.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Gjykata Speciale nuk krijohet deri në fund të vitit

Gjykata-peshorjaGjykata Speciale nuk pritet të themelohet të paktën deri kah fundi i vitit edhe sikur shumica e deputetëve të legjislaturës së pestë do t’i mbështesë ndryshimet ligjore dhe kushtetuese që e mundësojnë funksionalizimin e saj.

Janë edhe aspektet procedurale në Kuvend e Qeveri, ato që e mundësojnë këtë gjë, shkruan Tribuna.

Kur më 7 maj është shpërbërë Legjislatura e katërt e Kuvendit të Kosovës, po atë ditë, janë kthyer në pikën zero të gjitha projektligjet dhe aktet e tjera legjislative që nuë kanë arritur të marrin vulën e kryeparlamentarit dhe të shpallen nga presidentja.

Po atë ditë legjislatura e vetëshpërbërë, e ka lënë të papërfunduar edhe procesin e krijimit të bazës ligjore dhe kushtetuese për krijimin e Gjykatës Speciale.

Më Shumë

I dha fund marrëdhënies me Kristin, Keisi komenton raportin me djalin e aktorit: Nuk kishim kimi!

Të shumta kanë qenë aludimet për ndarjen e menjëhershme të tyre. Disa mendojnë se shkaku ishte Sabiani, disa të tjerë thonë se ata nuk...

Moti sot me diell, temperaturat deri në 17 gradë

Moti për këtë të mërkurë pritet të jetë me intervale të gjata me diell. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, nëpër zona të kufizuara do të...

Lajmet e Fundit