1.8 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Gjykatave serbe në Kosovë, gjërat të thjeshta

Mitrovice-VeriuNga sot të ashtuquajturat gjykata që veprojnë në veri të Kosovë, në kuadër të sistemit të Serbisë nuk do të pranojnë lënë penale por vetëm lënë të karakterit të mosmarrëveshjeve familjare dhe bashkëshortore.

I ashtuquajturi kryetar i Gjykatës së lartë në Mitrovicë, Nikolla Kobashiq ka thënë për mediat serbe se vendimin për këtë e ka marrë Këshilli i Lartë i Gjykatave në bazë të marrëveshjes së Brukselit të nënshkruar më 19 prill.

Sipas tij, kjo konkretisht nënkupton që nëse dikush inicion kallëzim penal apo nëse prokuroria kërkon nisje të hetimit, lëndët vetëm do të evidentohen por ato nuk do të trajtohen.

“Merremi me vetëm lëndë penale të cilat janë planifikuar deri më 15 korrik, e të cilat do të duhet të përfundojnë deri më 1 shtator”, ka thënë ai.

Kobashiq ka thënë se gjykata në fjalë do të merren me ‘gjëra të thjeshta’ – mosmarrëveshje familjar e bashkëshortore, të punës dhe trashëgimisë, raportojnë mendat serbe.

“EULEX do të monitorojë nëse kjo pjesë e marrëveshjes do të respektohet në teren”, ka thënë Kobashiq.

Më Shumë

Kuvendi sot mban seancë plenare, në rend dite janë pyetjet parlamentare

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë të re plenare. Në rend të ditës në këtë seancë janë pyetjet parlamentare të deputetëve për kabinetin...

Galaktiku i ri që po mbretëron te Real Madridi

Jude Bellingham, po mbretëron te Real Madridi, që nga transferimi i tij nga Borussia Dortmundi në verën që shkoi për 100 milionë euro. Bellingham nuk...

Me sytë nga shorti

Lajmet e Fundit