-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Gjykimi për krime lufte ndaj Remzi Shalës, ja çfarë deklaroi dëshmitari

Dëshmitari Halil Përteshi në seancën e së martës në Gjykatën Themelore në Prizren, ka thënë se kishin ardhur dy vetura me 7-8 ushtarë të maskuar, të cilën kishin pyetur për Përteshët.

Këtë deklaratë, dëshmitari Përteshi e ka dhënë në gjykimin ku Remzi Shala, i njohuri si komandant “Molla e Kuqe” po akuzohet se së bashku me disa pjesëtarë tjerë të paidentifikuar, e kishin marrë Haxhi Përteshin nga shtëpia e tij, e më pas Përteshi ishte gjetur i vdekur, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Dëshmitari Halil Përteshi deklaroi se qëndron pranë deklaratave të dhëna më herët në polici dhe në shqyrtim gjyqësor në këtë çështje dhe shtoi se mes qershorit-gushtit të 1998-ës kishte qenë i angazhuar në hapjen e istikameve, të cilat ishin organizuar nga Bajram Qatani.

Halil Përteshi shtoi se ka qënë në dijeni se është organizuar një mbledhje në fshatin Duhël në lagjen Sopa në odën e Rifat Qatanit, por se ai vet nuk kishte marrë pjesë në atë mbledhje.

Dëshmitari Përteshi deklaroi se kishte qenë si roje fshati së bashku me Bashkim Elshanin dhe Naser Qatanin dhe në një natë kishin ardhur dy vetura dhe e kanë pyetur “ A ka Përtesh këtu”.

Ai tha se ishte përgjigjur se ai vet është Përtesh e pas kësaj ata e kishin larguar atë deri në 20-30 metra dhe aty kishin qëndruar 10 minuta, e pastaj kishin vazhduar rrugën.

Por, dëshmitari shtoi se nuk e di nga kanë shkuar.

Tutje theksoi se me këta persona kishte folur Bashkimi dhe se ata persona ishin me uniformë të larme dhe kanë pasur armë me vete dhe se kanë folur në gjuhën shqipe.

Mirëpo, thotë se fytyrat nuk kishte munduar t’ua shihte, pasi që ishin me maska e pas kësaj nuk kanë pyetur se kush ishin ata persona.

Dëshmitari Halil tha se vendi ku ata ishin ndalur ishte diku rreth 500 metra largshtëpisë së Haxhi Përteshit dhe shtoi se për këtë të fundit kishte dëgjuar një javë më pas se e kishin marrë dhe se është gjetur në fshatin Duhël pas nja 10 dite të vdekur në oborrin e tij dhe se trupi i tij ka qenë i deformuar, pasi që i kishin parë shenjat në trupit e tij, veçanërisht në pjesën e krahut.

Po ashtu, shtoi se në muajin qershor- korrik 1998 kishte dëgjuar për ushtarin me pseudonimin “Molla e Kuqe”, që shtoi se atë e kishte parë 2-3 herë, por që kontakt me të nuk ka pasur.

Në fund, deklaroi se Agron Përteshin, djalin e të ndjerit Haxhi Përteshi e kishte takuar pas 2-3 dite dhe se i njëjti nuk kishte treguar asgjë lidhur me ngjarjen se çka i ka ndodhur Haxhisë dhe se ai nuk kishte përmendur asnjë të dyshuar.

Në seancën e së martës filloi ta jepte dëshminë e tij edhe dëshmitari Arif Përteshi, mirëpo për shkak të përfundimit të orarit të punës, dëshmia e tij do të vazhdojë nesër më 12 janar 2022.

Ndryshe, Gjykata Themelore në Prizren, në korrik të 2019-ës, kishte marrë aktgjykim, me të cilin të akuzuarin Shala e kishte shpallur fajtor për veprën penale krime lufte kundër popullatës civile, duke e dënuar me 14 vjet burg.

Pas ankesës së mbrojtjes, Gjykata e Apelit e kishte ndryshuar aktgjykimin e shkallës së parë, duke ia zbritur dënimin Shalës në 10 vjet burgim.

Kërkesë për mbrojtje të ligjshmërisë në Gjykatë Supreme kishte parashtruar mbrojtësi i të akuzuarit, avokati Natal Bullakaj.

Gjykata Supreme, në maj të vitit 2020 e kishte kthyer rastin në rigjykim në shkallën e parë.

Ish-komandanti i UÇK-së, i njohur si komandant “Molla e Kuqe”, akuzohet nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), për vrasjen e një civili gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Shala akuzohet nga PSRK se gjatë kohës së luftës në Kosovë, më 26 qershor 1998, duke vepruar si pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), së bashku edhe me disa pjesëtarë tjerë të paidentifikuar, kanë marrë nga shtëpia e tij, viktimën Haxhi Përteshi.

Gjithnjë sipas aktakuzës, Remzi Shala, i cili ishte i vetmi pa maskë në kokë, së bashku edhe me 5-6 pjesëtarë tjerë të UÇK-së, të maskuar, nën dyshimin se i ndjeri ishte bashkëpunëtorë i forcave serbe, kanë shkuar në fshatin Duhël dhe të njëjtin e kanë dërguar në një vend të panjohur.

Në aktakuzë thuhet se djali i viktimës, Agron Përteshi, i kishte parë ata të largoheshin, së bashku me babanë e tij, në drejtim të fshatit Grajqevc dhe pas disa dite trupi i pajetë i të ndjerit ishte gjetur në afërsi të rrugës, afër qendrës së fshatit Duhël. /BetimipërDrejtësi

Marketing

Kroasantët e shijshëm me çokollatë nga Casalini, i gjeni në Deppo Market ?

Mund të jetë një imazh i ushqime dhe teksti

 

Më Shumë

Boris Johnson po prek fundin, gati zëvendësimi i kryeministrit britanik

Nga Adam Taylor “The Washington Post” Kur Boris Johnson ishte fëmijë, ai tha në një rast se donte të bëhej mbreti i botës. Sigurisht, kjo...

Shefkije Islamaj: Ligjërimi postmodern i Rexhep Qosjes

Shkrimtari Rexhep Qosja, me të drejtë, nga studiuesit e veprës së tij letrare-artistike konsiderohet përfaqësuesi më i rëndësishëm e më i veçantë i letërsisë...

1840 tiketa trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë, Policia ka shqiptuar 1840 tiketa trafiku. Sipas raportit janë shkaktuar 32 aksidente trafiku me dëme materiale e...

Berlusconi 85-vjeçar synon Presidencën

Italia është gati të zgjedhë presidentin e ri dhe synon nxisë unitetin, pas grindjeve politike. Silvio Berlusconi mendon se është i përshtatshëm për këtë pozitë.Manjati...

Djali i shkon në zyre babait për t’ia uruar mandatin e tretë qeverisës në Rahovec

Etnik Latifi, djali i kryetarit të Komunës së Rahovecit, Smajl Latifit, ka shkuar në zyre për t’ia uruar babait mandatin e tretë qeverisës në...

Dyshohet se e kërcënoi burrin e saj me vrasje, arrestohet 40 vjeçarja në Prizren

Një 40 vjeçare me inicialet S.H., është arrestuar sot nga Policia e Kosovës, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale të kanosjes...

Totaj shprehet i gatshëm për të mbështetur “Loyola-Gymnasium” në Prizren

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka pritur sot në një takim drejtorin ekzekutiv të ALG “Loyola-Gymnasium”, Elias Koller, drejtorin e Gjimnazit “Loyola”, Enver Sulaj...

Arrestohet një person në Vërmicë, po transportonte migrantë në mënyrë jo ligjore

Policia Kufitare e Kosovës ka vënë në pranga një person, gjatë realizimit të planit operativ “Migrimi i parregullt”. Policia ka vëzhguar një automjet në të...

Deputeti i LVV-së – opozitës: Kemi me jua përmend 20-vjetëshin për 4 vjet t’lume

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ka thënë se do t’ua përmendin opozitës 20 vjet qeverisjeje për katër vjet, raporton Gazeta Express. Abrashi tha se...

Arrestohen dy persona në Prizren, dyshohen se mashtruan me viza pune në agjencinë e tyre të punësimit

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, nga muaji qershor i vitit 2021 ka qenë duke hetuar një rast të mashtrimit nga një agjenci...

10 vjet nga fillimi i dialogut për liberalizimin e vizave – shtetet e rajonit morën liberalizmin për më pak se katër vjet

Kosova vazhdon të jetë vendi i vetëm në Evropë qytetarët e së cilës nuk gëzojnë të drejtën për lëvizje të lirë. Edhe pas 10 vjet...

Hyjnë në fuqi masat e reja kufizuese, nga ora 22:00 ndalohet lëvizja e qytetarëve

Sot në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja kufizuese kundër coronavirusit, të cilat do të jenë në fuqi deri më 4 shkurt. Me...

Georgina Rodriguez: Jeta si e famshme nuk është pa të meta, më mungojnë blerjet në supermarket

Gruaja e futbollistit, Cristiano Ronaldo, Georgina Rodriguez, e ka pranuar se fama ka anën e saj negative dhe se asaj i mungon të bëjë...

Arrestohet një grup në Rahovec, dyshohet se kreu 20 vjedhje, ndër to edhe në xhami

Policia ka arrestuar pesë të dyshuar, prej tyre tre të moshës madhore dhe dy të mitur, të moshave 16 përkatësisht 14-vjeçare, nën dyshimin se...

Gati rregullorja e re e Kuvendit, do t’iu zbritet paga bazë deputetëve që mungojnë në seanca

Në këtë rregullore janë paraparë sanksionet financiare të deputetëve për mungesë në seanca. Pas përfundimit të draftit për rregulloren e re të punës së...

Ministria e Ekonomisë: Ndahen 75 milionë euro për subvencionimin e energjisë elektrike për qytetarët dhe bizneset

Ministria e Ekonomisë njofton se ka ndarë 75 milionë euro për subvencionimin e energjisë elektrike për qytetarët dhe bizneset. Sipas ME-së, kjo ndarje është bërë...

Lajmet e Fundit