4.8 C
Prizren
E martë, 28 Mars, 2023

Hapet Muja ?!

Ramadan Muja 2Mybera Mustafa(LDK) dhe Artan Abrashi (VV) kanë kërkuar nga kryesuesi i Kuvendit Komunal në Prizren,Kujtim Gashi, që të futet në rend të ditës kërkesa e Forumit Transparenca, për hapjen e mbledhjeve për gazetarë të kryetarit Ramadan Muja me drejtorët e Ekzekutivit. Mustafa e Abrashi thanë se në mbledhjen e kryetarit Muja me drejtorët e Ekzekutivit, vendoset për parat e taksapaguesve të qytetarëve.
“Prandaj vendimet se si shpenzohen ato para duhet të jenë transparente”, thanë Mustafa e Abrashi.

Forumi Transparenca të hënën ka shprehur shqetsimin se me gjithë angazhimin e medias dhe shoqërisë civile në Prizren, kryetari i Komunës së Prizrenit Ramadan Muja vazhdon të mbajë të mbyllur procesin e vendimmarrjes dhe menaxhimit të parasë publike.

Duke e konsideruar transparencën si parakushtin themelor të qeverisjes demokratike dhe pasi që deri më tani nuk kemi pranuar asnjë përgjigje, ne anëtarët e Forumit Transparenca kanë ri përsëritur të hënën kërkesën për hapjen e takimeve të Kryetarit me drejtorët.

Kërkesën e kuvendarëve Mybera Mustafa dhe Artan Abrashi, kryesuesi i Kuvendit Komunal Kujtim Gashi nuk e ka futur në rend të ditës.
“Nuk ka nevojë pasi kryetari do t’i hap për media dhe shoqërinë civile takimet me drejtorët”, tha Gashi./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Krasniqi, Kurtit: Në vilën e kasapit të Kosovës, Titos, pranove të gjitha ato që i kundërshtoje

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka kritikuar ashpër kryeministrin e vendit, Albin Kurti, për marrëveshjen e arritur në Ohër me presidentin...

Sot merret vendim për shtrenjtimin e tarifave të rrymës për 15 %

Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) sot pritet të marrë vendim për shtrenjtimin e tarifave të energjisë elektrike për rreth 15 për qind. Zyrtarë të...

Lajmet e Fundit